Német sajtó: az osztrákok szembementek a világtrenddel
2016.12.05. 08:58
Az osztrák elnökválasztást Van der Bellen nyerte, aki a szavazatok 51,7 százalékát zsebelte be. A szabadságpárti jelöltre, Norbert Hoferre a voksolók 48,3 százaléka szavazott. Mit szól mindehhez a német sajtó?
Az oe24.at szerint az osztrákok véget vetettek egy olyan nemzetközi trendnek, ami hozzájárult a Brexithez és Trump győzelméhez. A lap címpapján Van der Bellent idézi, aki szerint a választások napja, egy történelmileg fontos nap volt. Hozzáteszik, hogy a zöldpárti jelölt most egy egyértelműen tiszta választáson nyert, az eredmény nem kérdőjelezhető meg.
A Frankfurter Allgemeine Zeitung is Trump-ellenes effektusként jellemzi az osztrák elnökválasztást. A lap azt írja, hogy a választást a 30 év alatti nők döntötték el, mivel többségük, 69 százalékuk Van der Bellenre szavazott. A FAZ úgy látja, hogy Ausztria szétszakadt: a két jelölt szavazóbázisa jól elkülöníthető az iskolázottság, a város-vidék és a nemek tekintetében.
A Spiegel szerint a zöldpárti jelölt győzelme véget vetett a jobboldali populizmusnak. A német lap úgy véli, hogy az EU-kritikus bevándorlásellenes Hofer ellen tiszta választáson nyert az Wilkommenskultur és EU-párti Van der Bellen. A lap kiemelte, hogy az osztrák elnökválasztás olyan félelmeknek vetett véget, mint az Öxit gondolata, ami az Österreich, azaz Ausztria és az exit, azaz kilépés szóból tevődik össze, utalva az angol Brexit szóra. A FAZ szerint Van der Bellen győzelmével, az osztrákok csendesen, de nemet mondtak a népi-nemzeti irányvonalra.
A Heute arról ír, hogy amíg a májusi elnökválasztáson csak 31 000 szavazatnyi különbség volt a két jelölt között, ez a különbség most 300 000-re nőtt, ami mögött a választók érdekes mozgása húzódik meg. A lap szerint Van der Bellen jobban tudta mozgósítani a választásoktól általában távol maradókat.
A Krone azt a kérdést teszi fel, hogy vajon mindenkit tud majd képviselni Van der Bellen? A két elnökjelölt között szavazatok tekintetében nem mutatkozott óriási különbség, és annak ellenére, hogy a zöldpárti jelölt nyert, nagy változások zajlanak az osztrák politikai rendszerben. Ausztriában is jobbra tolódik a politikai paletta és agresszívabban lépnek fel egymás ellen a politikai szereplők. A lap reméli, hogy az elnökválasztást követően most nyugodtabb korszak következik Ausztriában.
A Wiener Zeitung Van der Bellent idézve történelmi pillanatnak nevezi a vasárnapi osztrák elnökválasztást. Hozzáteszik, hogy Van der Bellen szerint a vasárnapi szavazás eredménye egy erőteljes piros-fehér-piros vélemény, ami reményt és változást jelent Európa számára. Hoferről azt írják, hogy végtelenül csalódott, de most összefogásra szólította fel az osztrákokat, és a jövőben a közös munkára fog koncentrálni.
A Kurier is azt emeli ki, hogy amíg májusban csak 31 000 szavazat volt a különbség a két jelölt között, addig Van der Bellen most 300 000 szavazattal kapott többet. Az osztrák lap is hozzáteszi, hogy a zöldpárti jelölt győzelmét a nőknek köszönheti. A Kurier egy összefoglalót is közöl a jövendőbeli first ladyről.