Németország felpörgetné a kitoloncolásokat
2016.11.30. 20:58
A németek 2017-ben 40 millió euróval többet költenek arra, hogy távozásra bírják a migránsokat.
A tartományi belügyminiszterek és a szövetségi tárca vezetőjének egyeztető fórumán nem sikerült megállapodni a kitoloncolási szabályok szigorításáról, de abban egyetértett mindenki, hogy hatékonyabban kell távozásra bírni a menedékkérőket – adta hírül az MTI.
A becslések alapján az év végéig 100 ezer migráns távozik majd Németországból. Ez elenyésző szám ahhoz képest, hogy 2015 eleje óta több mint egymillió illegális bevándorló érkezett az országba. A távozó emberek kétharmada önként megy el, közpénzből finanszírozott újrakezdési támogatással, a Nemzetközi Migrációs Szervezet (IOM) közreműködésével szervezett hazatelepítési programok révén.
Az elutasított és távozásra kötelezett menedékkérők száma minden korábbinál magasabbra emelkedhet, 2017-ben elérheti az 500 ezres határt. A félmilliós tömeg hallatán egyből megindultak a kitoloncolások körüli szakpolitikai viták. Több politikus szerint is távozásra kell bírni mindenkit, akinek nem jár menedékjog, hogy megmaradhasson a társadalmi béke.
A mostani találkozón végül nem vették elő a javaslatcsomagot és nem állapodtak meg a kitoloncolási szabályok szigorításáról. Ralf Jäger észak-rajna-vesztfáliai belügyminiszter, SPD-s politikus szerint elég a hatályos szabályok következetes érvényesítése ahhoz, hogy a kérdést illetően továbbra is élvezzék a lakosság támogatását.
A CDU/CSU szerint viszont fokozni kell a távozástól elzárkózó és a tartózkodási jog meghosszabbítását csalással, a hatóságok félrevezetésével elérni igyekvő menedékkérőkre kifejtett nyomást.
A megbeszélés résztvevői végül abban állapodtak meg, hogy előkészítenek egy intézkedéscsomagot, amelyről a tartományi miniszterelnökök és a kancellár egyeztető testülete dönt majd. Németország azt tervezi, hogy szövetségi szinten létrehoz egy koordinációs központot, amely összehangolja a menedékkérők hazautaztatását és tartja a kapcsolatot a származási országokkal. Mindemellett jövőre 40 millió euróval ösztönzik mindazok távozását, akik még kérelmük elbírálására várnak, és nagy valószínűséggel nem kapnak menedékjogot Németországban.
(MTI)