Valótlanságoktól hemzseg az Átlátszó.hu Quaestor-üggyel kapcsolatos írása
2016.11.26. 14:31
Közleményben cáfolja a Fővárosi Főügyészség az Átlátszó.hu állításait a Quaestor-üggyel kapcsolatban.
A Soros György által fenntartott Átlátszó.hu nevezetű portál valótlanul állította, hogy a Fővárosi Főügyészség nem teljesítette Tarsoly Csaba Quaestor-vezér és társai azon kérését, hogy a Quaestor károsultak kártérítési igényeinek rendezésére a végelszámolás alatt álló Duna City Budapest Ingatlanfejlesztő Kft. tulajdonában lévő ingatlanokat zár alá vegye.
A valóság ugyanis az, hogy Tarsoly Csaba a nyomozás és a vagyon-visszaszerzési eljárás során nem indítványozta a Quaestor csoport vagyonelemeinek zár alá vételét. Az ügyben a zár alá vételt az ügyészség indítványára a nyomozási bíró rendelt el.
Jellemző továbbá, hogy a nyomozás során foganatosított zár alá vételek elrendelése ellen az érintett vádlottak és védőik fellebbezéseket jelentettek be, eredménytelenül. A most csütörtöki tárgyaláson a vádlott és védője által előterjesztett zár alá vételi indítványt pedig a főügyészség a törvényi rendelkezések alapján nem is teljesítheti, mivel az eljárás már köztudottan bírói szakban van, ennél fogva az indítványokról kizárólag a bíróság jogosult dönteni, nem pedig az ügyészség.”
– írja a közleményben a Fővárosi Főügyészség.
Ehhez hozzátartozik az is, hogy a nyomozás elrendelése után elrendelt, majd később fenntartott intézkedések (lefoglalás, zár alá vétel) elsődlegesen a későbbi vádlottak magánvagyonát érintették. A Quaestor cégvagyonnak a zár alá nem vett része a felszámolási és végelszámolási eljárásoknak a büntető eljárás menetétől független, lehetőség szerinti leggyorsabb, a sértettek minél teljesebb kielégítésének célját szolgálta – áll a közleményben.
Az Átlátszó.hu többek között azt is valótlanul állította, hogy a főügyészség a "Quaestor tárgyi eszközeinek" értékénél nem vette figyelembe a könyv szerinti érték és piaci érték közötti különbséget.
Ezzel szemben a valóság az, hogy az ügyészség az indítványában egyértelmű különbséget tett a könyvszakértői megállapítások, valamint az ingatlanforgalmi szakértői megállapítások között, vagyis a könyv szerinti érték és a piaci érték között.”