A globalizációnak annyi
2016.11.19. 20:28
A mind szabadabb kereskedelem, a tőke mind erőteljesebb nemzetközi, globális áramlása, valamint az olcsó, harmadik világbeli munkaerő mind nagyobb mértékű kiaknázása évtizedek óta jellemezték a globális gazdaságot és kereskedelmet. Ám a politikai folyamatok miatt úgy tűnik, hogy mindez a múlté.
A gazdasági válság, a Brexit és Trump megválasztása miatt a gazdaság és a kereskedelem globalizációja elkezdett stagnálni, miután egyik csapást szenvedte el a másik után. Sőt, az is lehetséges, hogy a folyamat megfordul.
A politikai folyamatok negatív hatással vannak a globalizációra"
– írta a Bridgewater két elemzője, Jason Rotenberg és Jeff Amato, a cég ügyfeleinek szóló tájékoztatójában, amely eljutott a Business Insider-hez is.
A globalizáció, a verseny és az internacionalizmus határozottan visszavonulóban van. Az infláció és a protekcionizmus ígérete egy olyan jövőt vetít előre, amely nem olyan kedves a pénzpiacok számára, mint a mennyiségi lazítás (quantitative easing – szerk.) és a defláció"
– mondta Crispin Odey, hedge fund manager.
Több európai szakértő is egyet ért ezzel a véleménnyel és szintén a globalizáció visszafordulásának trendjét látják a folyamatokban – legalábbis a gazdaság és a kereskedelem szempontjából. Nézzük, hogy miért.
Az exportált áruk és szolgáltatások globális mennyisége 20. és a 21. században végig növekedett – kivéve olyan rövid időszakokat, mint az első és a második világháború, valamint a nagy gazdasági világválság –, egészen 2008-ig. Azóta a globális export GDP-hez viszonyított mennyisége stagnál.
A politikai folyamatoktól függetlenül a kereskedelmi export és a tőkeáramlás mértéke gazdasági okokból is stagnálást mutat 2008 óta"
– áll Rotenberg és Amato elemzésében.
A világ a második világháború vége óta globalizálódik. A jelenlegi számokat elnézve ez a folyamat kezd a visszájára fordulni – áll a Deutsche Bank egyik elemzésében.
A globális exportot a GDP százalékában mérve, az 2008-ban tetőzött, majd stagnált és az utóbbi két évben csökkenésnek indult.
A globalizáció egyre népszerűtlenebbé válik az emberek körében, és ez meglátszik a különböző szabadkereskedelmi megállapodások kapcsán, mind gyakrabban megjelenő elítélő, kritikus véleményekben.
Az újonnan megkötött kereskedelmi megállapodások száma két évtizede nem látott mértékben csökkent – adta hírül a Deutsche Bank.
A globalizáció egyik hajtóereje a fejlődő országokban található, olcsó munkaerő volt. Számos nyugati óriáscég Ázsiába és Afrikába helyezte át termelőkapacitását, mivel szinte ingyen dolgoztak munkások – legalábbis az észak-amerikai és az európai bérekhez viszonyítva.
A fejlődő piacokon fellelhető, könnyen elérhető gyümölcsöket már leszedték a cégek. Ez részben igaz Kínára is, ahol az erős helyi valuta és a munkaerő felszökő ára miatt stagnál Kína részesedése a globális kereskedelemből"
– írják a Bridgewater elemzői.
Ezen kívül csökkent különbség a Kínában és a hazai terepen létre hozott termelőkapacitások felépítésének költségeit illetően.