2016.11.17. 13:34
Jövõre egy számjegyû, 9 százalékos és arányos lesz a vállalati nyereségadó, ami egyaránt vonatkozik a kis- és középvállalatokra és a nagyvállalatokra is - jelentette be Orbán Viktor miniszterelnök a Budapesten rendezett Regionális Digitális Konferencián. Ha ez megvalósul, akkor világ második/harmadik legalacsonyabb társasági jövedelemadóját tudja majd felmutatni Magyarország, ami rendkívül csalogató lehet a külföldi cégek számára is.
Orbán Viktor elmondta, hogy a vállalati nyereségadó radikális csökkentéséről a szerdai kormányülésen a nemzetgazdasági miniszter előterjesztésére és a munkaadókkal tartott korábbi egyeztetések alapján döntöttek.
A kormányfő arról is beszélt, hogy a minimálbér-emeléssel kapcsolatban azt kérte a nemzetgazdasági minisztertől, hogy "menjen el a falig". Olyan magasra próbálja felvinni a magyar minimálbért, amit a vállalkozók még képesek elviselni.
Orbán Viktor miniszterelnök a digitális szolgáltatások kapcsán pedig azt mondta, hogy arra kérte az Európai Bizottságot, hogy ne akarja valamilyen egyenlősítő logika mentén magasan tartani a digitális szolgáltatások áfáját, hanem engedje meg a csökkentését azon országoknak, ahol ezt a "büdzsé elbírja", és van iparpolitikai értelme.
A miniszterelnök hozzátette, hogy:
kéri a jelen lévő Günther Oettingert, az Európai Bizottság digitális gazdaságért és társadalomért felelős biztosát, hogy képviselje ezt a gondolatot, amely szerint a digitális szolgáltatások a tejhez és a kenyérhez hasonlóan az alapvető dolgok, a "basic needs" körébe tartoznak."
Orbán Viktor felidézte, a tervek szerint jövőre 27-ről 18 százalékra csökken az internetszolgáltatás áfája Magyarországon, amit 2018-ban 5 százalékra szeretne levinni a kormány, de ezt az Európai Unió most nem fogadja el.
Van fedezete az adócsökkentésnekA miniszterelnök radikális adócsökkentési bejelentése a piaci elemzőket váratlanul érte, mivel Varga Mihály épp a napokban jelentette be a kormánynak azokat a járulékcsökkentési terveit, amelyek 2017-től indulnak majd. Az akkor bejelentett járulékcsökkentést az elemzők úgy értékelték, hogy mivel az már önmagában is jelentősen ronthatja a költségvetés egyenlegét, ezért más adó vagy járulékcsökkentő lépésre nem lehet számítani. A mostani adócsökkentés bejelentésének fényében az elemzők azonban már úgy látják, hogy mégis van lehetőség az új adócsökkentésre. A pénzügyi szakértők szerint a kormány minden bizonnyal úgy látja, hogy a jelenlegi társasági adókulcsból származó költségvetési bevétel annyira alacsony lehet az adókedvezmények és adóleírások következtében, hogy ezért ennek az adókulcsnak a csökkentése miatt nem eshet ki 2017-től látványosan nagy összeg a költségvetés bevételi oldaláról.