Törökországban romlott a helyzet az uniós csatlakozás feltételeit illetõen
2016.11.09. 22:28
Az utóbbi időben a jogállamiság, valamint az alapvető jogok tekintetében is romlott a helyzet Törökországban, és ez jelentősen megnehezíti azt, hogy Ankara eleget tegyen az uniós csatlakozás feltételeinek – hangsúlyozta az Európai Bizottság (EB) a bővítési folyamat állását értékelő, szerdán közzétett jelentésében.
A júliusi 15-i puccskísérlet önmagában támadás volt a demokrácia ellen. A helyzet súlyosságára való tekintettel jogos volt a gyors reagálás. Az utóbbi hónapokban elfogadott intézkedések mértéke és kollektív jellege azonban nagyon súlyos aggodalmakra ad okot"
– közölte Johannes Hahn, az Európai Bizottság bővítési tárgyalásokért felelős tagja.
Az MTI tudósítása szerint az uniós biztos sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy tagjelölt országként Törökországnak a legszigorúbb normáknak kell megfelelnie a jogállamiság és az alapvető jogok területén. Hozzátette, Ankarának saját érdekéből sürgősen véget kellene vetnie az EU-tól való távolodásnak.
Ezek a lépések, ide értve a halálbüntetés visszaállításának mérlegelését, egyre inkább összeegyeztethetetlennek tűnnek azzal, hogy Törökország hivatalosan az EU tagjává szeretne válni"
– mondta az osztrák politikus, aki szerint itt lenne az ideje, hogy Ankara megmondja, valójában mit akar.
Az EB kifejtette, hogy a Törökország délkeleti részén uralkodó helyzet még mindig az egyik legkomolyabb kihívás, amellyel Ankarának szembe kell néznie, a terrorellenes intézkedéseknek azonban arányosnak kell lenniük és meg kell felelniük az emberi jogi előírásoknak. Ezzel kapcsolatban leszögezték, hogy
a török terrorellenes törvény ellentétes az uniós szabályokkal, alkalmazása súlyos aggályokat vet fel."
A dokumentum szerzői szerint az elmúlt évben komoly visszalépés történt a sajtószabadság vonatkozásában is, újságírók, írók ellen indítottak büntetőeljárásokat, számos ellenzéki sajtóterméket bezártak, sokakat őrizetbe is vettek. Emellett a gyülekezési szabadság is meglehetősen korlátozott nyár óta - olvasható a jelentésben.
Ibrahim Kalin török elnöki szóvivő máris arra figyelmeztetett, hogy az EU-nak számolnia kell a következményekkel, amennyiben úgy dönt, hogy véget vet a csatlakozási tárgyalásoknak. Szerda délután pedig maga Recep Tayyip Erdogan török államfő is azt sürgette, hogy az unió hozza meg a végleges döntést országa tagsága ügyében.