Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Az Együtt volt a leghangosabb, míg a Jobbik megkukult az elmúlt 3 hónapban

Horváth József György

2016.10.27. 17:28

Érdekes dolgok derültek ki a Nézõpont Intézet legfrissebb híradóelemzésébõl. A harmadik negyedéves elemzés ezúttal is a TV2, az RTL Klub, az M1, a HírTV, az ATV és az Echo TV esti híradóit vizsgálta.

A vizsgált hírműsorok - TV2, RTL Klub, M1, HírTV, ATV és Echo TV - politikai napirendjét a bevándorlási válság és a kvótareferendum uralta, minden hónapban magasan ez a téma vezette a legtöbb megjelenést eredményező ügyek listáját.

Összesen 13 575 tudósítás jelent meg 2016 harmadik negyedévében a vizsgált csatornák esti hírműsoraiban. Júliusban volt a legalacsonyabb a híraktivitás, ekkor összesen 4 408 beszámoló hangzott el a hat csatorna hírműsorában, amely átlagosan napi 142 tudósításnak felel meg. Augusztusban és szeptemberben ez a mutató már magasabb, 150-151 volt, így a politikai szezonkezdethez közeledve érezhetően megnőtt a híraktivitás is. A TV2-n jelent meg a legtöbb tudósítás, összesen 2 892 darab. A kereskedelmi csatorna híradóját szorosan követte az M1, a közszolgálati csatornán összesen 2 863 tudósítás kapott helyet. A harmadik legtöbb tudósítása a HírTV hírműsorának volt, összesen 2 560 darab. Nem sokkal maradt le tőle az  RTL Klub, ahol összesen 2 540 hírről számoltak be a vizsgált időszakban. A harmadik negyedévben összesen 4 388 magyar vonatkozású politikai hír jelent meg a vizsgált csatornák híradójában, így a politikai hírek aránya 32,3 százalék volt.
A legnagyobb politikai híraktivitás a kvótareferendum kampányidőszakában, szeptemberben alakult ki. Ekkor az összes tudósítás 35,6 százaléka foglalkozott magyar vonatkozású politikai eseménnyel.

Érdekes, hogy a népszavazási kampány időszakában jelentős átrendeződés rajzolódott ki az ellenzéki megszólalók tekintetében: míg korábban hagyományosan a mindenkori MSZP elnöke vezette a megszólaló ellenzéki politikusok listáját, addig a harmadik negyedévben már az Együtt elnöke, Szigetvári Viktor lett a legtöbbet megszólaló ellenzéki politikus, ugyanis  a párt erőteljes kampányt folytatott a kvótareferendum bojkottálása érdekében. Ezzel szemben Molnár Gyula csak a kampány utolsó heteire tudta "egyértelműsíteni" pártja álláspontját a kérdésben.

Molnár Gyula tehát a második helyre szorult az ellenzéki megszólalók listáján, ugyanakkor az összesen 79 ilyen típusú megjelenése jóval elmarad Tóbiás József, korábbi MSZP elnök teljesítményétől, aki az előző negyedévben még 200 alkalommal szólalt meg az esti híradókban.

A Jobbik ezen a listán érezhetően háttérbe szorult, Vona Gábor csupán a nyolcadik lett a legtöbbször saját hangon megszólaló ellenzéki politikusok közül, míg az előző negyedévben – a népszavazási kampányt megelőzően – a második helyen szerepelt. A pártok megjelenési listáján az LMP végzett a harmadik helyen, a Jobbikot is megelőzve. Az Együtt és a PM megjelenéseinek aránya ugyancsak növekedett.

A Jobbik – ellentétben a legtöbb párttal – nem folytatott aktív kommunikációt a népszavazási kampányhajrá hónapjában, így szeptemberben közel ugyanannyit szerepeltek a párt politikusai az esti híradókban, mint a politikailag kevésbé aktív nyári időszakban.

 

A kormány arányaiban a legkevesebb, míg az ellenzék a legtöbb megjelenési lehetőséget az előző két negyedévhez hasonlóan ismét az ATV műsorában kapta.

Az ellenzéki megjelenések paritásos aránya, 54,5 százalék volt ezen a csatornán. Szintén magas és az egyharmados nemzetközi (angol, francia modell) standardokat jóval meghaladó volt az ellenzéki pártok megjelenési aránya az RTL Klubon és HírTV-n, előbbin 44,8 százalék, míg utóbbin 43,7 százalék. A HírTV-t az M1 követte, ahol az ellenzék a kormány-kormánypártok-ellenzék vonatkozásban 38,3 százalékos részt képviselt.

Hasonló volt ez az arányszám a TV2 híradóban, 37,1 százalék. Alacsonyabb volt az ellenzéki megjelenések aránya az Echo TV híradójában, utóbbinál jóval az elvárt egyharmados szint alatti érték volt mérhető. A kormányzati megjelenések aránya az Echo TV adásában volt a legmagasabb.

Egy kis sport

A olimpiának köszönhetően a harmadik negyedévben minden csatornán kitüntetett szerepet kaptak a sporthírek. A sporteseményekről beszámoló tudósítások aránya az M1 hírműsorában volt a legmagasabb (20,4 százalék). A magyar sportolók sikereiről legkevésbé az RTL Klub nézői értesülhettek, itt az esti híradókban csupán 6,2 százalék volt a sporthírek aránya.

(Nézőpont Intézet)

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére