Mintha nem is lett volna rendszerváltás-az MSZP ismét megtagadta '56-ot
2016.10.25. 16:58
Döbbenetes módon az MSZP ismételten látványosan felrúgta azt a rendszerváltás óta meglevő íratlan közmegegyezést, amely szerint a 60 évvel ezelőtti forradalom és szabadságharc – a pártpolitikától függetlenül – a magyar politika és a közgondolkodás elidegeníthetetlen, konszenzusos része.
Az ünnepi '56-os parlamenti ülésen az MSZP frakciója testületileg nem vett részt.
Távolmaradásával az MSZP kiírta magát a jóérzésű demokratikus közösségek sorából. Ilyen viselkedésre nincs, és nem lehet magyarázat"
– olvasható a Fidesznek a szocialisták távolmaradását elítélő sajtónyilatkozatában.
A Fidesz szerint megmagyarázhatatlan és elfogadhatatlan a szocialisták tüntető távolmaradása az Országgyűlés '56-os emléküléséről, és hogy ezt pont az MSZP tette meg, amelynek jogi és politikai elődje az az MSZMP volt, amely szovjet segítséggel vérbe fojtotta az '56-os forradalmat és egypárti diktatúrát épített ki.
Azzal, hogy a 60. évfordulóról megemlékező parlamenti ülésen a szocialisták nem voltak hajlandók részt venni, mindenki számára világossá tették, hogy mind a mai napig az MSZMP jogutódjának tekintik magukat, az '56-os forradalom számukra semmit sem jelent, szívük szerint még mindig a kádári diktatúrát építenék könnyedebb formában"
– olvasható a Fidesz közleményében.
Az MSZP-frakció nem hajlandó együtt ünnepelni egy olyan kormánnyal, párttal, amely nemzeti egységet hirdet, de a többséget kirekeszti – ezt közölte.
A szocialisták azzal indokolták frakciójuk távolmaradását az ünnepi parlamenti ülésről, hogy nem hajlandók együtt ünnepelni egy olyan párttal, amely korábban kordont bontott, vasárnap viszont kordont épített, és rendőri brutalitásról beszél tíz éve, de elnézte, hogy embereket verjenek meg egy nemzeti ünnepen.
Tóth Bertalan, a párt parlamenti frakcióvezetője a Forradalom lángjánál tartott szocialista párti külön megemlékezésen azt közölte:
nem hajlandók együtt ünnepelni egy olyan párttal, aki az Európai Unióból csak a pénzt tartja értéknek és a Szovjetunióhoz hasonlítja a nemzetállamok közösségét. Hozzátette: nem hajlandók együtt ünnepelni egy olyan párttal, amely a véleménynyilvánítás és a sajtószabadságról beszél, de közben különböző eszközökkel "bezáratja" a legnagyobb példányszámú ellenzéki napilapot, a Népszabadságot."
Tóth Bertalan elmondta azt is, hogy a szocialisták követelik, helyezzék vissza a Parlament előtti Kossuth Lajos térre a Forradalom lángja emlékművet, mivel ugyanis jelenleg méltatlan helyen áll a II. kerületi Nagy Imre téren.
Korózs Lajos, az MSZP országos elnökségének tagja pedig azt is megemlítette az emlékhelynél, hogy szerinte ma javában dübörög a történelemhamisítás, lassan elfogynak, akik 1956-ban alakították a történelmet.
A megemlékezés végén a frakció jelenlévő tagjai vörös szegfűt helyeztek az emlékműhöz.