Nemzetközi sajtószemle
2016.10.24. 10:28
Olaszország menekültekkel szemben felállítandó fallal fenyeget címmel arról ír, hogy „ha az ország nem vállalhat magára nagyobb adósságokat, akkor, mint Magyarország, falat épít a menekültek és migránsok ellen”. Pier Carlo Padoan olasz gazdasági miniszter mondta ezt a La Repubblica című lapnak adott interjújában, kiemelve: „Európát katasztrófa fenyegeti”, ha a római kormány 2017-es költségvetését a menekültáradat és a legutóbbi földrengés miatt nem támaszthatja alá további adósságok felhalmozásával.
A legolvasottabb német hírportál ma reggeli kör e-mailje ritkán tapasztalt intenzitású szájhabzással ment neki Vallóniának, amiért a francia nyelvű belgák miniszterelnöke blokkolta a CETA brüsszeli szentesítését azzal, hogy nem írta alá a Kanada-EU kereskedelmi szerződést. „Itt azután megmutatkozik, hogy mi történik akkor, amikor államok és térségek visszakövetelik politikai döntéshozatali illetékességüket. Az EU-t akkor blokkolják, és olykor cselekvésképtelenné teszik. Európa gyenge lesz, ha megszűnik szabad Európa lenni, és a népek zagyva keverékévé válik. Tévúton járunk. Más irányba kell mennünk: több szuverenitást Európának!”, üvölti a balliberális-neoliberális portál. (Ha ma estig Paul Magnette vallón miniszterelnök nem írja alá a CETA-t, az ultraliberális kanadai miniszterelnök, Justin Trudeau nem fog a brüsszeli csúcstalálkozón részt venni.)
Paul Magnette, vallón miniszterelnök közölte, hogy a vasárnap számára átküldött CETA változat még elfogadhatatlanabb, mint a korábbi. Emiatt nem hajlandó azt aláírni – olvasható a brüsszeli szakportál hétfő reggeli értesülése. André Antoine, a vallón parlament elnöke az EU-Kanada szabadkereskedelmi megállapodást „szövegek lekvárjának” nevezte hétfő reggel egy belga rádiónak. Elmondta, 300 oldal a szerződés, 1300 oldal melléklettel nyakon öntve.
Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter a bajor lapnak adott interjújában figyelmeztetett az EU végének küszöbön álló veszélyére. Az uniót a pénzügyi válság, a menekülthullám és a Brexit az alapjaiban rázta meg. Elismerte, hogy „a hivatásos Európa-barátoknak az elefántcsonttornyukat elhagyva” aktivizálniuk kellene magukat.
Hétfő reggel megkezdődött a calais-i migránsdzsungel felszámolása. Már ma 3000 embert kell elosztani Franciaország különféle központjaiban. Éjjel ismét összecsapásokra került sor. A migránsok kövekkel dobálóztak, a rendőrök könnygázzal válaszoltak. (E balliberális lap a magyar határnál korábban ugyanilyen konfrontációról írva negatív jelzőzuhanyban részesítette a magyar kormányt.) Kilakoltatásuk ellen tiltakozva „a menekültek még mozgóvécéket is felgyújtották”.
A német közszolgálati televízió Európa Magazinja műsorában a tőle megszokott tárgyilagossággal tudósít a vasárnapi budapesti ötvenhatos megemlékezésekről csak Ungváry Rudolfot és Mécs Imrét (SZDSZ-es képviselő, aki MSZP-és színekben szeretett volna ismét pénzt kapni parlamenti képviselői jelenlétéért) faggatva hosszan. A narrátor konklúziója: Magyarországon átértékelik a történelmet. (Az ARD véleményterrorista tévéadó honlapján az értékelést – Bewärtung – blokkolták az első, a műsort „Rossz”-nak értékelő klikkelés után.)
Orbán Viktor átírja az 1956-os történelmet címmel Lili Bayer ír a vasárnapi megemlékezésekről az amerikai portál európai kiadásában. Az író kiemeli, hogy Ungváry Krisztián, „az ország egyik legelismertebb történészének” arca vérzett, mert „a tömegből egy kormánypárti megütötte”. (10 évvel ezelőtt az egész nyugati egyenirányított patkánysajtó EGYETLEN budapesti „tudósítója” nem vette észre, hogy emberek vére és kilőtt szeme folyt a pesti utcákon, a maszkos, azonosító jelüket parancsra levetkőző rendőrök gumilövedékei, viperái, bakancsai és egyéb brutális eszközei bevetésének hatására.)
Konsztantin Koszacsev, az orosz törvényhozás külügyi bizottságának elnöke keményen bírálta Clintonnak az amerikai Time magazinban „Miért kivételes Amerika” címen megjelent cikkét, azt szociális, faji, nacionalista, vallási és nyelvi felsőbbrendűség hirdetésével vádolta. /Mint ahogyan a Clintonné talpát rendületlenül nyaló hazai balliberális söpredék tenné, ha egy magyar politikusnak „Miért kivételes Magyarország” címmel jelentetne meg cikket.) Koszacsev bírálatában a cikk logikátlan kijelentéseit is „méltatta”: „Nyelvi és logikai rejtély, hogy miként lehet a kivételességet az egyenlőséggel társítani”, – írta, utalva, hogy Clintonné az „egyenlőséget” is hangoztatja cikkében. Hozzátette, Hillary Rodham Clinton nemsokára a világ legerősebb katonai hatalmát irányíthatja, miközben az Egyesült Államok kivételességének hangsúlyozása „egyértelmű kihívás egy multipoláris, igazságos, egyenlőséget hirdető, demokratikus, a nemzetközi törvények alapvető normái és elvei alapján működő világgal szemben”.
A Fülöp-szigeteki portál arról számol be, hogy a kínai útjáról hazatért Duterte Fülöp-szigeteki elnök sajtókonferenciáján így válaszolt arra az újságírói kérdésre, hogy Clintonnak vagy Trumpnak drukkol: „Nem lenne diplomatikus valamelyik mellett kiállni. Sokkal jobb, ha azt mondom: kedvenc hősöm Putyin.”
21 oldal terjedelemben, rendkívül precíz módon mutatja be a svájci közszolgálati rádió és televízió a „geopolitikai propagandáját” elemzésében a portál (https://swisspropaganda.files.wordpress.com/2016/10/srf-propaganda-analyse-2016-mt.pdf) annak kapcsán, hogy az miként hazudott és ferdített a szíriai Aleppó várossal kapcsolatos jelentéseiben, Oroszországot okolva az ottani helyzetért. A vizsgálat a közszolgálati adók szeptember 20-i adásait vette górcső alá. Bemutatta, miként prezentáltak bizonyítatlan kijelentéseket tényként, a hatásvadászat kedvéért még mesterséges szünetet is beiktatva két mondat közé, például így: „A támadást vagy a szíriai vagy orosz harci gépek hajtották végre”. Hatásvadász szünet, majd: „Ez kizárja az Egyesült Államok beavatkozását”. Mely kijelentés mindenfajta tényalapot nélkülöz. Az elemzés még meg is fordítja a két mondatot, bemutatva, az így is elhangozhatott volna a „tényeket” tekintve: „A támadást vagy amerikai, vagy török harci gépek hajtották végre.” Hatásvadász szünet. „Ez kizárja Oroszország beavatkozását”. Az elemzés a 14. oldaltól kezdve a svájci kontextuson túlhaladva mutatja be, hogy a svájci közszolgálati adókra milyen nyomás nehezedik geopolitikai témákban, hogy a hírek NATO-konformak maradjanak, és hogy a német és külföld hírügynökségek, illetve vezető médiumok miként korlátozzák a svájci médiumok függetlenségét.
Annak ellenére, hogy az iraki kormány a török hadseregnek a Moszul felszabadításáért indított hadjáratban megtiltotta részvételét, Ankara Észak-Irakban máris megtámadta a dzsihadisták állásait. Binali Yildirim török miniszterelnök azt közölte, ezt a kurd pesmerga harcosok kérésére tette.
Az amerikai kormány azt akarja elérni, hogy a vízumkényszer alól mentesült országok állampolgárainak Twitter oldalait és egyéb megnyilvánulásait a közösségi médián megvizsgálhassa, mielőtt azok az Egyesült Államokba belépnek. A fokozott ellenőrzést – amely ellen máris tiltakoznak – decemberben akarják életbe léptetni. Az Egyesült Államok biztonságát nem csak „veszélyeztető”, de az USA-ra „káros” tartalmakat is meg fogják vizsgálni.