Ifj. Lomnici: egy másik jogi eszközzel is megakadályozható a migránsok betelepítése
2016.11.10. 17:58
A szakjogász szerint az Alaptörvénynek van egy érinthetetlen része, az úgynevezett alkotmányos mag, amely nem sérülhet az uniós jog által.
Az alkotmányos identitás, amelyet pedig az EU alapszerződése szavatol, kijelöli a határt, melyet az Európai Unió nem léphet át az uniós jog alkalmazása során, védelem alá helyezve azon részeit a nemzeti jogrendnek, mely a nemzeti identitáshoz kötődik, s amely minden uniós tagállam tekintetében egyedi sajátosságokkal bír
– mondta el ifj. Lomnici Zoltán.
Az alkotmányjogász elmondta, hogy a brüsszeli kényszer betelepítési kvóta rendeletek magyarországi végrehajtásának megakadályozását a magyar Alkotmánybíróság számára a német és a francia és dán joggyakorlat alapján lehetséges.
Ezekben az esetekben az alkotmánybíróságok azt mondták ki, hogy az Európai Unió, az úgynevezett korlátozott eseti felhatalmazottság elvén áll, ami azt jelenti, hogy csak azt teheti meg amire a tagállamok a saját alkotmányaik keretei között az uniót feljogosítják. Ez alapján, ha az unió egyes irányelvei, rendeletei, egyes uniós döntések ütköznek egy tagállam alkotmányával, akkor azok végrehajtását megtilthatja az adott tagállam alkotmánybírósága
– hangsúlyozta a jogi szakértő.
Ifj. Lomnici Zoltán a 888.hu számára elmondta: a gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a kvótával kapcsolatos bármilyen uniós rendelkezést a magyar Alkotmánybíróság a jelenlegi alkotmány alapján is megsemmisíthet, azaz nem szükséges feltétlenül az Alaptörvényt módosítani.
Ha például Brüsszel a kötelező betelepítési kvóta rendeletet a közeljövőben rá akarná kényszeríteni Magyarországra, akkor a magyar Alkotmánybíróság dönthet a kérdésben és megakadályozhatja annak végrehajtását – tette hozzá.
Székely László a legelső uniós kötelező kvóta határozattal kapcsolatban kért alkotmányos normakontrollt az Alkotmánybíróságtól. Az ombudsman a csoportos kiutasítás alkotmányos tilalmára való hivatkozással kezdeményezte annak kimondását, hogy az uniós kvóta rendelet végrehajtása ellentétes lenne a magyar Alaptörvény rendelkezéseivel.
Ifj. Lomnici Zoltán érthetetlennek tartja a Jobbik pálfordulását, mert a 2016. április 12-én. és szeptember 26-án a parlamenthez benyújtott Alaptörvény módosító javaslatuk gyakorlatilag azonos tartalmú volt, a kormány által benyújtott és november 8-án a Jobbik által elutasított normaszöveggel.
Ezzel november 8-án megdőlt az a feltételezés, hogy az ellenzék soraiban ülhetnek olyanok, akiknek a nemzet biztonsága előrébbre való a pártérdekekhez képest
– tette hozzá az alkotmányjogász.