Szijjártó: a magyar növekedésre is hatással van a Brexit
2016.10.19. 14:58
A magyar gazdaság növekedési pályáját is alapvetően befolyásolja, hogy milyen megállapodás jön létre Nagy-Britannia és az Európai Unió között a szigetország kilépéséről – mondta szerdán Londonban Szijjártó Péter.
A külügyminiszter Philip Hammond brit pénzügyminiszterrel, Boris Johnson külügyminiszterrel és David Davisszel, a kilépési folyamat irányítására létrehozott minisztérium vezetőjével találkozott.
A tárgyalásokról Szijjártó Péter az újságíróknak nyilatkozva elmondta, hogy Magyarországnak húsbavágó érdeke, hogy London és az EU között olyan kilépési megállapodás jöjjön létre, ami garantálja, hogy az unió és Nagy-Britannia kereskedelmi, befektetési és gazdasági kapcsolatai akadálytalanok és szabadok lesznek.
Világosan kell látni, hogy bármilyen akadály vagy nehezítő körülmény megjelenése az EU-brit kapcsolatokban a magyar gazdaságnak is rendkívül komoly károkat okozhat.
Szijjártó Péter szerint tévút, hogy egyes európai intézmények abban gondolkodnak, hogy Nagy-Britanniának és az EU-nak a Svájccal vagy Norvégiával megkötött egyezményekhez hasonló megállapodásra kellene törekednie. A magyar álláspont szerint teljesen egyedi, vadonatúj, az eddigiekre semmilyen módon nem épülő megállapodásra van szükség, mivel Nagy-Britannia fontossága gazdasági, befektetési és kereskedelmi együttműködési szempontból nem mérhető egyetlen más olyan országéhoz sem, amely szoros kapcsolatokat ápol az EU-val.
Magyarország kifejezetten ellenzi azt a magatartást, amely egyes európai uniós intézmények részéről tapasztalható, és amelynek célja egyfajta "politikai büntetés" kilátásba helyezése Londonnal szemben a kilépési döntés miatt.
Itt a sértődöttségnek nincs helye, Európának és benne Magyarországnak az az érdeke, hogy a lehető legszorosabb, legszabadabb gazdasági együttműködés maradjon fenn Nagy-Britannia és az EU között”
– fogalmazott a külgazdasági és külügyminiszter.
Szijjártó hangsúlyozta, hogy támogatást kért brit miniszterkollégáitól a Nagy-Britanniában dolgozó magyar munkavállalók érdekeinek és jogainak védelméhez.
Jó hír, hogy alapvető elutasítással nem találkoztam, ugyanakkor az is világos, hogy a személyek szabad mozgása az egyik legfontosabb motivációja volt a britek döntésének a referendumon”
– mondta Szijjártó Péter.
(MTI)