Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Gyõzött a nyilvánosság: szabadon fényképezhetõek a rendõrök

Vincze Viktor Attila

2016.10.18. 13:58

Szabadon készíthet és közölhet fotókat a sajtó a feladatot teljesítõ rendõrökrõl, miután ezzel kapcsolatban két határozatot is hozott az Alkotmánybíróság. Ez alapján már nem kérhetnek utólag több százezer forintot egyes rendõrök a róluk képet közlõ médiumoktól.

Az Alkotmánybíróság (Ab) az intézkedő rendőrökről készült sajtófotók közlését tiltó bírósági ítéleteket semmisített meg legfrissebb határozataival.

Az Alkotmánybíróság határozata alapján nem öncélú a rendőrökről készült felvétel készítése és közlése akkor, ha az jelenkori eseményről készül, és közérdeklődésre tart számot.

Az Ab döntése szerint nyilvánvaló társadalmi érték a sajtónak a demokráciával kapcsolatos, úgynevezett házőrző kutya szerepe, így például a jogszabálysértések leleplezése is. 

A sajtónak tudósítania kell a jelenkori eseményekről. Az emberi méltóság védelme pedig csak sajátos esetekben írhatja felül a sajtószabadságot."

Az alkotmányosság felett őrködő jogi testület döntése azért vált szükségessé a rendőrök képmásainak közlésével kapcsolatban, mert bár volt már egy erre vonatkozó alkotmánybírósági határozat, de a Kúria, mint legfelsőbb bíróság mégis ezzel ellentétes ítéletet hozott, ami a bíróságokat az Ab határozatával ellentétes ítélkezésre sarkallta.

A bíróságok eddigi gyakorlata miatt a nyilvános helyen munkájukat végző rendőrök nem minősültek közszereplőnek, így róluk felismerhető fotó csak a beleegyezésükkel volt készíthető és hozható nyilvánosságra.

Az Ab a mostani határozatainak indoklásában megismételte azt a 2014-ben, hasonló ügyben hozott döntését, amely szerint:

a rendőri intézkedésről az érintett engedélye nélkül készült képfelvétel nyilvánosságra hozható, ha nem öncélú, azaz a jelenkor eseményeiről szóló szabad tájékoztatáshoz kötődik, és a közhatalom gyakorlása szempontjából közérdeklődésre számot tartó."

Kivétel csak az lehet, ha az emberi méltóság sérelmét okozná a közlés, például a hivatása gyakorlása közben megsérült rendőr szenvedésének bemutatásával.

2006 után az egyenruhások személyiségi jogaik sérelmére hivatkozva elkezdték beperelni az arcképüket ki nem takaró lapokat, és a bíróságok rendszeresen meg is ítéltek kártérítést a felpereseknek. Ezért az Index.hu jogásza és az Ekint jogvédő intézet az Alkotmánybírsághoz fordult, azzal érvelve, hogy a rendőr közszereplőnek minősül. Az Ab 2014-ben ezért arról határozott, hogy a sajtótudósításokban megmutatható a rendőrök arca, amennyiben tömegben, nem egyéniesítő és nem emberi méltóságot sértő módon, vagyis mondjuk nem sérülés vagy szenvedés közben mutatják be őket. A rendőri bevetés demonstrációkon minden esetben a jelenkor eseményének minősül, ezért az arról készült felvétel a képen lévők hozzájárulása nélkül közvetíthető a nyilvánosság felé – állt már az Ab akkori döntésében is.  

 

(MTI)

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére