Boris Johnson: valójában "oroszbarát" vagyok
2016.10.13. 19:28
A brit külügyminiszter szerint Oroszország ma nem jelent akkora veszélyt a világ biztonságára és stabilitására, mint az egykori Szovjetunió a hidegháború idején.
Boris Johnson a londoni alsóház külügyi bizottságának csütörtöki meghallgatásán szólt a brit EU-tagság megszűnésének folyamatáról, képtelenségnek nevezve azokat a félelmeket, hogy
Nagy-Britannia a kilépés után bezárná az ajtót a szakképzett külföldi munkaerő előtt."
A szíriai válságról és az Oroszországgal kialakult feszültségekről szólva Johnson kijelentette: nem hiszi, hogy a mai Oroszországot össze lehetne hasonlítani azzal a Szovjetunióval, amelyre ő gyermekkorából emlékszik, éppen ezért "nem teljesen helyénvaló" arról beszélni, hogy új hidegháború van kialakulóban Oroszország és a Nyugat között.
Hozzátette: orosz kormányilletékesek legutóbbi kijelentéseivel ellentétben – amelyek szerint oroszfóbiás lenne – ő valójában oroszbarát.
Johnson a hét elején, a szíriai helyzetről a londoni alsóházban tartott vitanapon azt mondta: a szíriai Aleppóban végrehajtott légitámadásokkal Oroszország azt kockáztatja, hogy páriává válik a nemzetközi közösségen belül. Hozzátette: minden bizonyíték arra vall, hogy Oroszországot terheli a felelősség az Aleppóba indított segélyszállítmányok konvojait ért légitámadásokért.
Johnson nevek említése nélkül hozzátette: nagyon szeretné, ha "azok az emberek", akik e támadásokért felelősek, a nemzetközi büntetőtörvényszék elé kerülnének. Közölte: szeretné azt is, ha tüntetések lennének a londoni orosz nagykövetség előtt. Az orosz kormány éles hangú tiltakozással reagált Johnson kijelentéseire.
Johnson utalást tett arra is, hogy nem sok reményt lát egy repüléstilalmi övezet kialakítására a szíriai konfliktusövezetben. Ennek lehetőségét a hét eleji alsóházi vitanapon kormánypárti képviselők vetették fel. A külügyi bizottság meghallgatásán azonban Johnson úgy fogalmazott, hogy a brit kormány tisztában van egy ilyen repüléstilalmi övezet kialakításának "nehézségeivel és következményeivel". A brit külügyminiszter már a hét eleji vitanapon is gyakorlatilag elvetette ezt a lehetőséget, mondván: Nagy-Britannia ezt nem tudja vállalni, hacsak nem áll készen arra, hogy lelője a repüléstilalmat megsértő repülőgépeket és helikoptereket.
A csütörtöki meghallgatáson Johnson bejelentette, hogy vasárnap John Kerry amerikai és több európai külügyminiszterrel tanácskozást tart Londonban a szíriai helyzetről.
A külügyminiszter nagyon fontosnak nevezte, hogy a brit kormány továbbra is nyitottságát hangoztassa, és jelezze, hogy szívesen látja "azokat a nagyszerű embereket", akik hozzájárulnak London és az Egyesült Királyság gazdaságának növekedéséhez. Johnson szerint a Brexit-folyamat nem arra ad felhatalmazást, hogy Nagy-Britannia "önmagába forduljon és felhúzza a felvonóhidakat, vagy elvágja magát a nemzetközi közösségtől".
(MTI)