Hitetlen bûnözõk az Iszlám Állam katonái
2016.10.11. 18:28
A dzsihádisták többsége büntetett előélettel rendelkezik, és az európai börtönökben került kapcsolatba a terrorszervezettel. Az ISIS katonái nem is vallásosak, mégis az iszlám nevében ölnek.
A húszas évei közepén járó férfi, alvilági előélettel rendelkezik, és meglepő módon nem, vagy alig vallásos. Sokan közülük dohányoznak, alkoholt fogyasztanak sőt még drogoznak is. A párizsi merénylők egy része is ilyen ember volt. Ez megnehezíti a terrorelhárítók dolgát, mivel korábban a dohányzással és az alkoholfogyasztással való felhagyás jó jele volt annak, ha valaki radikalizálódott.
Mert a terrorszervezet nem a valláson keresztül igyekszik radikalizálni a fiatalokat, hanem már alapvetően a radikális fiatalokat igyekeznek beszervezni. Legfőképp börtönökből szerzik az utánpótlást, mivel a fiatal elítéltek fogékonyak a szélsőséges eszmékre, hozzászoktak az erőszakhoz, és jók az alvilági kapcsolataik. Egy friss tanulmány szerint a dzsihádisták 57 százaléka volt már börtönben.
Az ISCR – egy radikalizálódással és politikai erőszakkal foglalkozó szervezet, amely 79 dzsihádista személyiségprofilját készítette el – most publikálta a Bűnözőből terrorista című tanulmányát.
A terrorszervezet propagandaanyagaiban bűnbocsánatot kínál az ISIS-hez csatlakozóknak, amire nyitottak az emberek. Az Iszlám Állam felmentést kínál nekik az erőszakos cselekedeteik alól, hiszen a terroristák a vallás nevében cselekednek. A dzsihádisták nem radikális iszlamisták, hanem iszlamizált radikálisok.
Azok a terroristák, akik büntetett előélettel rendelkeznek, gyorsabban radikalizálódnak, amíg korábban hónapokig, vagy évekig tartott ez a folyamat.
A múltban sok esetben diákaktivista lett valakiből, és elkezdte támogatni az iszlamista ideológiát. Onnantól még nagyon nehéz volt rávenni, hogy erőszakos támadást hajtson végre, és gyilkoljon meg valakit. De ezek a bűnözők már hozzászoktak az erőszakhoz”
– mondta Peter Neumann a szervezet igazgatója.
Mivel rengeteg dzsihádista rendelkezik büntetett előélettel, az ISCR az európai börtönök átfogó reformját javasolja.
Az Egyesült Királyság igyekszik, de lenne még hová fejlődni. Néhány francia és belga börtön viszont egész egyszerűen kicsúszott a hatóságok irányítása alól”
– véli Peter Neumann.
A börtönőröket ki kellene képzelni arra, hogy felismerjék a rabok radikalizálódásának jeleit, és állandó kapcsolatot kellene kialakítaniuk a titkosszolgálatokkal, hogy megoszthassák az információkat. A muszlim raboknak lehetővé kellene tenni, hogy az iszlám fősodrát képviselő imámokkal kapcsolatba léphessenek, a radikálisoknak pedig nem szabadna hagyni, hogy imádságot vezessenek.
(Independent, Origo)