Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Jogszerûek az önkormányzatok népszavazási kampányai

Vincze Viktor Attila

2016.09.30. 21:28

Jogszerû az önkormányzatok által a népszavazással kapcsolatban folytatott kampánytevékenység - ezt állapította meg a Kúria csütörtöki határozata. Az Alapjogokért Központnak a kúriai határozattal kapcsolatban nyilvánosságra hozott értelmezõ elemzése szerint a bírói testület határozata alapján az önkormányzatoknak nem kell semlegesnek maradniuk és kampányolhatnak akár a kormány és a "nem" szavazatok leadása mellett is.

A Kúriának a most csütörtökön meghozott végzésében lényegében arról kellett döntenie, hogy az önkormányzatok ilyen típusú tevékenysége kampánytevékenységnek minősül-e, és amennyiben igen, akkor ez jogszerű-e. A bíróság mindkét kérdésre igennel válaszolt, kimondva, hogy

nincs olyan elvi alap, amely alapján a helyi önkormányzatok nem, de a kormány, civil szervezetek, egyházak, parlamenti és nem parlamenti pártok, azaz mindenki más kampánytevékenységet folytathatnak."

Sőt, a népszavazás intézményének rendeltetésszerű működéséhez szükséges is lehet annak ismerete, hogy helyi önkormányzatok többsége milyen állásponton van.

A legfelső bírósági testület határozatával kapcsolatban az Alapjogokért Központ elemzést tett közzé, amelyben azt emelte ki, hogy

döntésével a Kúria amellett foglalt állást, hogy biztathatják a helyi képviselőtestületek az állampolgárokat a népszavazáson való részvételre." 

Emellett a Kúria döntése azt is rögzítette, hogy az önkormányzatoknak ilyen esetekben nem kell semlegesnek maradniuk és kampányolhatnak akár a kormány és a "nem" szavazatok leadása mellett is.

 Az Alapjogokért Központ jogértelmező elemzése úgy fogalmaz, hogy a Kúria döntése szerint a népszavazás intézményének rendeltetésszerű működéséhez szükséges is lehet annak ismerete, hogy a helyi önkormányzatok többsége a kormánnyal egyetért-e: a más véleményekkel versengő kormányzati álláspont a közhatalmat gyakorló állam egységes, vagy éppenséggel nagyon is megosztott álláspontja.Emiatt tehát a népszavazás tisztaságát, esélyegyenlőségét nem sérthetik meg kampányukkal az önkormányzatok, hiszen mint a közhatalom önálló szereplői, véleménybefolyásoló versengésben vesznek részt. Ugyanez vonatkozik a közpénzek felhasználásának tényére is, mely a versengésben való részvétel szükségszerű következménye.

A bírósági döntésre azért volt szükség, mert az elmúlt hetekben a Nemzeti Választási Bizottsághoz, majd a Kúriához is többen fordultak az egyes önkormányzatoknak a népszavazási eljárás során kifejtett tevékenysége miatt. Számos önkormányzat, illetve képviselő-testület buzdított a népszavazáson történő részvétel mellett, fogadott el olyan határozatot, mely kifejezetten a kormány támogatására és a "nem" szavazat leadására szólított fel. Olyan önkormányzatok is voltak, melyek kampánytevékenységükre külön összeget csoportosítottak át költségvetésükből. Tekintettel arra, hogy az utóbbi években elfogadott választási jogszabályokhoz még kevésbé alakult ki stabil joggyakorlat, és a kormány által kezdeményezett népszavazás egyébként is egy speciális eset, a jogi megítélés kapcsán kétségek merültek fel.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére