Így módosulhat az alkotmány a kvótanépszavazás után
2016.09.23. 18:58
A miniszter szerint a népszavazás kapcsán az a kérdés, hogy a választópolgárok olyan nemzeti egységet hoznak-e létre, amely megkerülhetetlen Brüsszelben, és amely messze túlmutathat azon, ki melyik párt szimpatizánsa.
Ha érvényes és eredményes lesz a kvótareferendum, a kormány akár az alaptörvény és az európai jogi keretek módosítását is javasolhatja"
– mondta Lázár János.
Ifj. Lomnici Zoltán alkotmányjogász szerint ha a kvótanépszavazás tényleg érvényes és eredményes lesz, azt valamilyen jogalkotási aktus kell, hogy kövesse. Ez lehet egy önálló törvény alkotása, de akár az alaptörvény módosítása is. Az alaptörvény módosítása hatékonyabb, mert az a legmagasabb jogforrási szinten erősíti meg az állampolgárok döntését. A módosító javaslatot ez esetben valószínűleg vagy a kormány, vagy egy egyéni képviselő vagy az igazságügyi miniszter fogja előterjeszteni, ezt követően pedig majd az országgyűlés szavaz róla. Ahhoz, hogy az alaptörvény módosulhasson a képviselők kétharmadának el kell fogadnia a módosító javaslatot. Az alkotmányjogász szerint ez valószínűleg nem fog akadályt jelenteni, hiszen az ilyen fontos nemzeti kérdésben a kormány számíthat arra, hogy az alaptörvény módosítását az országgyűlés lehetővé teszi.
A 888.hu-nak nyilatkozó Ifj. Lomnici Zoltán szerint a módosító javaslatban valószínűleg az fog szerepelni, hogy az Európai Unió kizárólag a magyar országgyűlés hozzájárulásával teheti kötelezővé a harmadik országbeli állampolgárok betelepítését Magyarországra.
Mivel a belbiztonság garantálása és a bevándorlás nemzeti hatáskörbe tartozik, ezért ha az EU olyan személyeket szeretne betelepíteni Magyarországra, akik nem jogosultak a menedékjogra, arra kizárólag az országgyűlés hozzájárulásával kerülhet sor.
Ha a nemek győznek a kvótareferendumon és az alaptörvénybe foglalnánk a kvótareferendum végeredményét, az azt jelenteni, hogy az alaptörvény uniós és a hazai jog viszonyának rendezéséről szóló "E" cikkelyét is módosítani kellene.