Több migránst fogad be az USA
2016.09.15. 08:58
Az Egyesült Államok 85-ről 110 ezerre emelte a 2017-ben befogadható menekültek létszámát. Josh Earnest, a Fehér Ház szóvivője elmondta, hogy elsősorban Szíriából, Irakból és Afganisztánból fogadnának be embereket, és a menekültprogram nem jelent veszélyt az amerikai nemzetbiztonságra.
A jövő héten Barack Obama elnök kezdeményezésére menekültügyi csúcskonferenciát tartanak New Yorkban; a tanácskozáson a segélyszervezeteknek nyújtandó anyagi támogatás növeléséről, még több menekült befogadásáról és letelepítéséről, valamint a migránsok oktatási és munkalehetőségeinek szélesítéséről lesz majd szó.
Az Egyesült Államok kormányzata 85 ezerről 110 ezerre emelte a 2017-es pénzügyi évben befogadható menekültek létszámkeretét. A Fehér Ház szerdai bejelentése szerint így az idei pénzügyi évinél 30 százalékkal több embert fogadnak be, elsősorban Szíriából, Irakból és Afganisztánból.
A tájékoztatás alapján a 110 ezer menekült közül a tervek szerint 40 ezret a Közel-Keletről és Dél-Ázsiából fogadnak be, további 35 ezren érkezhetnek majd afrikai országokból. Kelet-Ázsiából 12 ezer menekülőnek adnak letelepedési jogot, Európából négyezer, valamint Latin-Amerikából és a karibi-térségből ötezer ember kaphat letelepedési jogot az Egyesült Államokban.
Itt jegyezném meg, hogy 14,4 millió menekült van a világon, tehát Amerika hiába emberkedik a 110 ezer migráns befogadásával. Az ENSZ felmérése szerint tavaly 60 millió embernek kellett kényszerből elhagynia otthonát. A világtörténelem során sosem volt ilyen magas a menekültek száma. Ez nagyjából annyi, mint Olaszország lakossága.
A Global Trends jelentés által górcső alá vett országok közül több is messze kiemelkedik a sorból: Szíria 4,9 millió fővel, Afganisztán 2,7 millióval, illetve Szomália 1,1 millióval együttesen a világszerte az UNHCR mandátuma alá globális menekült népességnek több mint a felét adják. (MEGJEGYZÉS: a palesztin menekültekért egy másik ENSZ-szervezet, az UNRWA felel.)
Belső menekültek 2015 végén a legnagyobb létszámban Kolumbiában (6,9 millió ember), Szíriában (6,6 millió), illetve Irakban (4,4 millió) éltek. Jemen pedig az az ország, ahol tavaly a legtöbben váltak frissen belső menekültté – 2,5 millióan, azaz az ország lakosságának 9 százaléka.
Az amerikai erőfeszítések és szándékok jegyében Barack Obama amerikai elnök a jövő héten – az ENSZ-közgyűlés őszi ülésszakának idején – menekültügyi csúcskonferencián látja vendégül a világ vezető politikusait.