Kik a legboldogabbak Magyarországon?
2016.09.14. 12:39
Biztos mindenki olvasott már különböző Paulo Coelho idézetet a boldogságról, még ha nem is önszántából, hanem a Facebookos ismerőseinek köszönhetően, akik elárasztották az üzenőfalakat a boldogsághoz vezető útról, vagy magáról a fogalomról alkotott közhelyes idézetekkel:
A boldogság egy olyas valami, ami megsokszorozódik, amikor osztoznak rajta.”
A kutatás szerint a legboldogabb ember Magyarországon: nő, kistelepülésen él valahol Nyugat-Magyarországon, 30-50 év közötti, diplomás és családos.
Bagdi Bella, a felmérés kezdeményezője elárulta, hogy a kutatást azért készítették, hogy kiderítsék, melyek azok a térségek ahol boldogok vagy kevésbé boldogok az emberek, hogy aztán célzott kezdeményezésekkel ott segítsenek, ahol erre a legnagyobb szükség van.
Oláh Attila, az ELTE Pozitív Pszichológia Laboratóriumának vezetője, a felmérés szakmai irányítója elmondta, hogy a kutatással ki akarták deríteni, milyen széles skálán mozog a magyar lakosság boldogságszintje, és ez milyen összefüggésben van a demográfiai és a pszichológiai tényezőkkel. A térkép tehát a boldogság eléréséhez és megtartásához szükséges képességek közötti párhuzamok segítségével mutatja meg, hogy hol és mennyire boldogok a magyarok.
A legboldogtalanabbak magyarok Nógrád, Heves, Somogy és Borsod-Abaúj-Zemplén megyében élnek.
Oláh Attila elmondta azt is, hogy a boldogság világnapja alkalmából az ENSZ felkérésére minden évben közzéteszik az országok boldogságrangsorát, amelyet összetett mutatók alapján készítenek el.
A mi kutatásunk több mutatója megegyezik ezzel a nemzetközi kutatással, hogy nemzetközi adatokat is mérhessünk, de alapvetően a mi célunk azoknak a pszichológiai tényezőknek a vizsgálata volt a boldogságszinttel összefüggésben, amelyeknek fejlesztésére a pszichológia tudománya eszközökkel rendelkezik."
– mondta Oláh Attila.
Az eredmények szerint az érzelmi, a pszichológiai, a szociális és a spirituális jóllét szoros együttjárást mutat a mentális egészség szintjével. A nemzetközi kutatási eredményekhez viszonyítva a vizsgált magyar populáció 12,3 százaléka éri el a mentális egészség csúcsállapotát.
A kutatás arra is szeretne rávilágítani, hogy a boldogság, a pozitív érzelmek kiemelkedően fontos szerepet játszanak a mentális egészség meghatározásában, befolyásolják a munkavégzés hatékonyságát és a várható élettartamot is"
– fűzte hozzá.
A boldogságra való hajlam 50 százalékban genetikailag meghatározott. A pozitív és negatív hatások befogadására az emberek különböző mértékben érzékenyek, vannak, akik alkatilag hajlamosabbak a „dolgok napos oldalát” szemlélni.
Negyven százalékban tehetünk a saját boldogságunkért, és mindössze 10 százalék az a váratlanul adódó helyzet, amit nem tudunk befolyásolni”
– mondta Oláh Attila.
A szakemberek úgy tervezik, hogy ezentúl évenként megismétlik majd a felmérést, hogy nyomon követhessék, hogyan alakul a magyarok boldogságszintje.
(Origo, MTI)