Európai hadseregrõl és közös tv-csatornáról egyeztettek a V4-ek
2016.09.06. 21:08
A krynicai nemzetközi gazdasági fórumon többek között szó volt az európai hadseregről, a közös visegrádi televízióról és az Európai Unió migrációs politikájáról.
Minden uniós tagállamnak joga, hogy saját migrációs politikája legyen, és ne rá kényszerített intézkedéseket kelljen megvalósítania"
— hangsúlyozta Beata Szydlo lengyel kormányfő kedden a krynicai nemzetközi gazdasági fórum nyitónapján tartott panelbeszélgetésen, amelyen a visegrádi csoport és Ukrajna kormányfői is részt vesznek.
Lengyelországnak egyértelmű álláspontja van a migrációt illetően, mégpedig az, hogy a jelenlegi migrációs válságot forrásánál kell kezelni. Szydlo hangsúlyozta a humanitárius segítségnyújtás szerepét és közölte, hogy országa erre jövőre az eddiginél is nagyobb összegeket szán.
Úgy tekintenek ránk, mint egy dacoló országra, amely nem akarja megvalósítani a közös megállapodásokat"
— mondta Szydlo, fájlalva, hogy a nyugat-európai országok nem veszik észre azt a segítséget, amelyet Lengyelország az ukrajnai menekülteknek nyújt.
Számukra a humanitárius segítségnyújtás a közel-keleti bevándorlással ér véget"
— jegyezte meg.
Egy közös európai hadsereg segítene a nemzetközi válságok kezelésében, többek között a határvédelemben"
— értékelte Bohuslav Sobotka cseh miniszterelnök az Európában kialakult migrációs helyzetet. Sobotka szerint az Európai Uniónak olyan változásokra kellene összpontosítania, amelyeket az európai lakosok megéreznek, többek között a biztonság megőrzésére és az életszínvonal növelésére.
Mint mondta, a visegrádi országcsoport (Csehország, Lengyelország, Magyarország, Szlovákia - V4) abban érdekelt, hogy koordinált módon lépjen fel az Európai Tanács szeptember 16-án esedékes pozsonyi informális csúcsértekezletén.
A szeptemberi pozsonyi uniós informális csúcsértekezleten meg kell állapítani, hol tart az Európai Unió, diagnózist kell készíteni a közösség egészségi állapotáról"
— jelentette ki Robert Fico szlovák kormányfő. Fico az Európai Unió soros elnökségét betöltő Szlovákia nevében úgy vélte: az Európai Tanács pozsonyi csúcsértekezlete akkor lesz sikeres, ha vesszük a bátorságot annak a kérdésnek megválaszolására, hol is tart az EU a Brexit után, milyen is az egészségi állapotára vonatkozó diagnózis, és olyan megoldások születnek, amelyek a gyógyulásához vezetnek.
Leszögezte: a visegrádi négyek aktívan akarják alakítani az EU politikáját, hiszen "az EU-n belül sikeres országoknak számítanak, és nem akarnak csupán passzív megfigyelői lenni" a szervezetben zajló történéseknek.
Közös angol nyelvű, TV4 elnevezésű visegrádi televízió létrehozását javasolta a krynicai nemzetközi gazdasági fórumon a visegrádi kormányfőknek a lengyel közszolgálati televízió igazgatója, Jacek Kurski. Beata Szydlo lengyel kormányfő a javaslatra reagálva úgy értékelte: a csatorna az Európai Unión belüli kommunikáció "új szintjéhez" járulna hozzá, és reményét fejezte ki, hogy a tévé "két év múlva, vagy talán korábban is" működni fog.
Robert Fico szlovák miniszterelnök ehhez megjegyezte: "az ördög a részletekben rejlik", mindazonáltal örülne, ha a javaslat megvalósulna.
Bohuslav Sobotka cseh kormányfő szerint Csehország "kész a részletek megvitatására". Sobotka fontosnak találná, ha a kezdeményezés "mind a négy ország számára hasznos és effektív lenne".
(MTI)