Sherlock Holmes eltitkolt új-zélandi unokái fényt derítettek az évezred biztosítási csalására
2016.09.06. 21:18
Amióta léteznek biztosítótársaságok, azóta fordul elő, hogy nem akarnak fizetni egy káresemény után. Most azonban egy egészen extrém esetről tudunk beszámolni.
Az új-zélandi Christopher Robinson háza leégett egy tűzben és mintegy 1,6 millió dolláros kára keletkezett.
2011. szeptember 9-én a Robinson házaspár 400 kilométert utazott Kerikeriben levő otthonukból Hamiltonba. Azon az estén, nem sokkal éjfél előtt a férfi szomszédai felhívták őt és a tűzoltókat, mert Robinson háza lángokban állt. A ház garázsában bennégett egy E-osztályú Mercedes is.
Az eset után öt évvel a biztosítótól egy centet sem láttak. Mégpedig azért, mert az IAG biztosítócég szerint a férfi saját maga gyújtotta fel a házát, mintegy 400 kilométer távolságból.
A cég a tűz utáni napon kiment és megvizsgálta a romokat, és talált egy Acer márkájú laptopot. A helyszínelők és a szakértők kimutatták, hogy tűz éjszakáján valaki belépett a számítógépbe távoli vezérlés segítségével.
A biztosítótársaság emberei találtak továbbá két, kiégett nyomtatót, amelyek az Acerhez voltak hozzákötve. Az is kiderült, hogy tüzet valamilyen gyúlékony anyag terjedése segítette, például folyékony benzin. A biztosítótársaság szerint Robinson a nála lévő Macbook Proval belépett az otthon heverő Acer laptopjába a 400 kilométerre levő Hamiltonból. Ennél már nem is kellett több, a nyomozóknak azonnal összeállt a kép, hogy mit történhetett. Figyeljetek, mert ezt Sherlock Holmes is megirigyelte volna.
Robinson az Aceren keresztül küldött egy nyomtatási parancsot a két nyomtatónak, amelyeken áthaladt egy darab papír. A papír végéhez hozzá volt kötve egy zsinór, ami hozzá volt kötve egy kapcsolóhoz, ami így működésbe hozott egy 12 voltos elemet, amely ettől felmelegedett és meggyújtott egy gyufát. A gyufa körül gyúlékony folyadék – vélhetően benzin – volt, amely így meggyulladt és leégett a ház.
Habár a teória légből kapottnak tűnik, a rendőrség komolyan vette, mivel a bizonyítékok szerint valóban távolról beléptek az Acer rendszerébe. Ezért Robinsont meggyanúsították egy jó kis biztosítási csalással.
A New Zealand Herald című helyi lap arról számolt be, hogy a biztosítótársaság elmélete elbukott a bíróság előtt, mert az ügyészek nem tudták bebizonyítani, hogy egy nyomtatási parancsot küldtek az Acer laptopnak. Pedig minden követ megmozgattak, hogy találjanak valamit.
Mindez a legkisebb hatással sem volt IAG-ra, szerintük a tüzet szándékos gyújtogatás okozta és továbbra sem voltak hajlandóak fizetni a férfinek. A Robinson és az IAG közötti pereskedés tehát tovább folytatódik.
Robinson szerint a tüzet betörők vagy gyújtogatók okozták. A férfi a biztosítótársaság elméletére csak annyit mondott, hogy ha fel akarta volna gyújtani a házát, akkor nem használt volna egy ilyen bonyolult szerkezetet, hanem egyszerűen vesz egy olcsó időzítőt, amit bedug a konnektorba és lelocsolja benzinnel.
A férfi elkeseredésében írt egy e-mailt a biztosítótársaságnak, hogy nyilvánosan lejáratja a céget, amennyiben nem fizetnek neki. A társaság ezért feljelentést tett ellene zsarolásért, ami miatt idén júniusban 9 hónapos börtönbüntetésre ítélték.
A férfi mindenét elvesztette és hivatalosan is becsődölt. Az IAG szerint a férfi ellen gyújtogatás és biztosítási csalás vádjával indult eljárás megszűnése nem változtat azon, hogy a tüzet szándékos gyújtogatás okozta.