Kiértékeltük a 2016-os fesztiválszezont
2016.09.01. 21:26
Magyarország a fesztiválok országa, ehhez nem fér kétség. Most, hogy itt a szeptember, eljött az ideje, hogy kiértékeljük a magyar nyarat. Bugactól Sopronig, Komáromtól Zamárdiig, Szegedtől Orfűig, csapatunk bejárta az egész országot, megpróbáltunk eljutni annyi fesztiválra, amennyire csak tudtunk. Kiválogattunk 8 kategóriát, melyeket a legfontosabb szempontoknak tartunk a fesztiválok értékelésekor. Most nézzük, kik a 2016-os nyár győztesei a 888.hu értékelése szerint.
Nehéz dolgunk volt az összesítésben. És bár általában mindenki a Balaton Sound-ot teszi meg a kategória örök győztesének, mi most mégis szembeúszunk az árral. Persze a Szigeten, a Sound-on és a többi fesztiválon is találkozni feszes popsikkal és acél hidegségű bicókkal, de a jó kinézet mellett, a legtöbb egy főre jutó IQ-val a Strand Fesztiválon találkoztunk. Kategóriánk győztese így hát a B.My.Lake jószomszédja, a Zamárdi nyárzáró fesztiválpáros bal fele. Mellesleg a Hurts és a Kiscsillag is leszedte a fejünket. Köszönjük Strand! Találkozunk jövőre!
Manapság ritka az olyan zenei fesztivál, ami egyben pénztárcabarát is. A pénz az egyik legfontosabb szempont amikor bulizni megyünk. Mennyit költsünk és mire? Mennyi pia fér bele a költségvetésünkbe? Fontos kérdések ezek. Attól még, hogy egy fesztivál takarékos, nem kell azt hinni, hogy ne lenne igényes és jó. Így van ezzel kategóriánk győztese, a Szegedi Ifjúsági Napok, ami ár/érték arányban idén a legjobb volt a nyári kínálatban. Sokáig a Fishing On Orfű és az Ördögkatlan fesztivál uralta ezt a kategóriát, ám a buli minőségének arányában még mindig a SZIN-en lehetett inni és enni a legtöbbet a legkevesebb pénzből. A verseny azért szoros volt: a Fishing, az EFOTT és az Ördögkatlan is szorosan a SZIN mögött osztoznak a dobogó második helyén. Ebben a kategóriában utolsó helyen végzett a Sziget, a további sereghajtók pedig Volt és a Sound. Egy kis szemléltetés: míg a SZIN-en egy feles FÉNY 550 forint volt, addig pl. a Volton ezért a dupláját kellett fizetni. 1100 és 1200 forintot kellett kipengetni ha az ember el akart indulni a hipergyors bebaszás útján. Olyan 5-6 fénytől már igencsak jól érzi magát az ember, a probléma csak az, hogy ez Sopronban, Zamárdiban és a Hajógyárin 5-6 ezer forintjába került egy fesztiválozónak. Ez 15 korsó sört jelentett idén a SZIN-en. Nem mellesleg Szegeden volt a nyár legnagyobb circle pit-je! Mötál!
Kell a jó kaja, hogy felszívja a piát. Nem fér kétség ahhoz, hogy a Szigeten volt a legnagyobb a választék, így könnyű lenne onnan válogatni. A PolaPola csevapja és ajvárja tényleg világbajnok volt. Tagadhatatlan az is, hogy az Ördögkatlanban büntetett a tökipompos és a friss cipó. De volt egy fesztivál, ami kajákban magasan verte idén az összeset. Ez volt a Paloznaki Jazz és Bor Piknik, ahol a Baricska Csárda kápráztatta el az ínyenceket sertéspofa paprikásával, melyhez rakott burgonya és zellerhab is járt. Desszertnek megkóstolhattuk a csárda szenzációs almás pitéjét is. A méltán híres sertéspofáról annyit kell tudni, hogy éppen a pénteki felhőszakadás előtt kértük ki, a legtöbb fesztiválozó addigra már elment a nagyszínpadtól, melynek programját a vihar miatt áthelyezték. Leültünk, a biztonsági őrök már türelmetlenül álldogáltak az asztalunknál, hiszen ki kellett üríteniük a színpad előtti teret. De ez a fogás seggre ültette az egész stábot. Az első falat után eldöntöttük, vihar ide vagy oda, ezt bizony most szépen nyugodtan megesszük. Nem megyünk sehova. A borospoharainkat már lefújta a szél az asztalról, besötétedett, egy perc alatt 10 fokot hűlt a levegő, de ülve maradtunk, mert ez egy olyan fogás volt, ami miatt elázna az ember. Bár rajtunk kívül a felszerelésünk is mocskosul elázott, teljesen megérte! És még ha a Meat & Sauce nagyon nem is illett a fesztivál hangulatához, és Lakatos Márk Műhelyében is nyers volt a kolbász és a hamburgerhús, a Baricskának hála klasszis volt a gasztronómiai élmény a Jazzpikniken.
Beszélhetnénk a csillagokat verdeső árakról, a hatalmas tömegről, a porról, a mocsokról, de ezek mind kényelmi kérdések. Ha az ember eleget iszik, vagy éppen úgy van vele, hogy ez mégiscsak egy fesztivál, akkor megemészthetőek ezek a körülmények. Leírhatnánk újra, hogy — az egész magyar sajtóval egyetemben — egyhangúlag küldtük vissza Rihannát Barbadosra ám szerintünk mégsem ez volt a nyár legnagyobb csalódása. Mielőtt még bárki a szemünkre vetné, hogy direkt támadjuk a Szigetet, megjegyezném, hogy Gerendai fesztiválja még mindig világszínvonalú. Egy baj van vele, hogy óriási, és mivel ekkora, ezért sok fogást találni rajta, könnyen bele lehet kötni. Mi pedig bele is kötünk, ugyanis a nagyszínpad idei hangosítása teljesen hazavágta a régi jó Sziget-élményt. Egytől-egyig majdnem minden szarul szólt. Alig lehetett hallani a magasakat, túl sok volt a mély, valami nagyon nem stimmelt. Ez persze a zenekarok hangosítóit is minősíti — leginkább őket — de azért a házigazdák is beleszólhattak volna a dologba. Sia is csak azért szólt jól, mert nem élőzene szólt mellette. A Muse koncertet egyedül a zenekar és a közönség lelkesedése mentette meg, de például David Guetta és Hardwell is rettenetesen szólt. "Még a zalakomári Pokolgép diszkóból is kirakták volna őket, mert bár laptopról tolták a dizsit mégis csapnivalóan szarul szóltak." — kommentálta a koncerteket Bokor Gábor kollégánk. Egy szó mint száz, a Sziget nagyszínpad idén nem ütött, nem tépte le az arcunkat. Ez van, majd jövőre.
Sosem gondoltam volna, hogy pont egy Kwabs koncert lesz a nyaram fénypontja, de olyan átszellemülés ért a Szegedi Ifjúsági Napok utolsó napján, amit sosem fogok elfelejteni. Egy számát sem ismertem az egyslágeres afroamerikai R&B-soul énekesnek, mégis meglepett. És így volt még velem több száz, több ezer ember. Miközben mindenki a Walk című számát várta, észrevétlenül csavart minket az ujja köré, lenyűgözött minket, a zenekari teljesítmény pedig óriási volt. A közönség hirtelen azon kapta magát, hogy bár nem ismeri a játszott számokat, mégis remekül szórakozik, táncol, csápol. A hangosítás a színpad méretéhez képest is bika volt, meg merem kockáztatni, hogy a nyár egyik legjobban eltalált hangmérnöki munkája van benne. Ha elsőre nem mond semmit Kwabs neve, hallgasd meg ezt:
Ebben a kategóriában kőkemény holtverseny alakult ki. A Volt utolsó napján szégyenteljesen leszereplő és unalmas Slayer teljesen összetörte a rajongók szívét. Szarul szóltak, kedvetlenek voltak, unták magukat, és leszarták a közönséget. A War Ensemble jól szólt, de ennyi. A nyár másik legszarabb koncertje a Szigeten, augusztus 13-án szombaton következett. A Bring Me The Horizon is olyan lélektelenül és unottan állt színpadra, hogy még a pogóra kiéhezett tinilányokat sem tudták felrázni. Szintisüknek, Jordan Fish-nek éppen aznap született kisfia, ezért ő nem lépett színpadra a zenekarral, de pont ezért kellett volna felpörögnie kicsit a srácoknak. Mégsem sikerült. Eltoltak 10 számot, azokat is nulla beleéléssel, majd fogták magukat és hazamentek. Még egy jó True Friends-et sem voltak hajlandóak eljátszani. Valószínű, hogy az Angliában headlinerként koncertező bandának baszta a csőrét, hogy a délután közepén, a Quimby után és Sigur Rós előtt kellett volna nagyot alkotnia. Sajnos a hangosítás sem segített sokat rajtuk. Még egy fejrázást sem tudtak kihozni a legtöbb emberből. Ez van.
Erre nincsenek szavak: Volt Fesztivál - Wiz Khalifa.
Na jó, még felfér a dobogó első helyére a Sziget utolsó napján robbantó Parkway Drive is. Itt érdekes módon hatalmasat szólt a nagyszínpad. Valamint ne feledkezzünk meg a Volt utolsó napjáról sem, ahol a Vad Fruttik és a Brains az eső és sár ellenére akkora bulit tolt le az OTP-junior színpadon, hogy beszarás. Köszönjük nekik!
Négy dolog: The Earth, Wind & Fire Experience feat. The Al McKay Allstars; St Germain; Bin-Jip és a Homola pincészet kiváló borai (különösen ajánljuk nektek a 2015-ös 100% Rizlinget és a '13-as Kékfrankost). Plusz a fentebb már említett gasztro élmény. Sajnos a felszerelésünk kicsit elázott a fesztivál második napján, ezért csak egy amatőr GoPro-s felvételt tudtam összedobni (hatalmas köszönet Zsuzsinak a vágásért). Remélem így is mindenki átérzi majd a Jazzpiknik lüktetését: