Merkel: Németország sokáig nem foglalkozott a migránsválsággal
2016.08.31. 08:28
Angela Merkel beismerte, hogy nem vette elég komolyan a migránsválságot és a határok védelmét, azonban a terrorizmus szerinte nem a menekülthullámmal érkezett.
Németország sokáig nem foglalkozott megfelelően a menekültek témájával és a schengeni külső határok védelmével."
– jelentette ki a német kancellár.
Angela Merkel már egy éve 2015. augusztus 31-én mondta először nyilvánosan a menekültválsággal kapcsolatban, hogy "wir schaffen das!" azaz "sikerülni fog, megoldjuk", amivel arra utalt, hogy Németország megbirkózik a menekültválsággal.
A Süddeutsche Zeitung az elhíresült jelmondat évfordulója alkalmából készített interjút a német kancellárral.
A német kancellár beismerte, hogy túl sokáig nem vettek tudomást a problémáról és összeurópai megoldásra van szükség.
Mint mondta, már 2004-ben és 2005-ben is sok menekült érkezett, de Németország Spanyolországra és a külső határokon fekvő más országokra hagyta a gondot, és ellenállt "a menekültek arányos elosztásának".
Tagadhatatlan, hogy Németország a balkáni háborúk idején befogadott sok menekült után "nagyon örült" annak, hogy a témát főleg másoknak kell megoldaniuk."
– folytatta Merkel.
A kancellár továbbra is kiáll a jelmondata mellett, amelyet egy évvel ezelőtt mély meggyőződésből mondott a berlini nemzetközi sajtótájékoztatóján. Elmondása szerint már akkor is tudta, hogy nehéz feladatról van szó, és világos volt számára, hogy ismét új utakra kell lépni, és le kell győzni a bürokratikus akadályokat és félelmeket.
Egy évvel ezelőtt, amikor a nemzetközi sajtótájékoztatójára érkezett már tudta, hogy 450 ezerről 800 ezerre fog nőni a migránsok száma, ami világossá tette hogy hatalmas kihívás előtt áll Németország.
Nekünk európaiaknak kell gondoskodnunk az uniós külső határok biztosításáról és a mozgás szabadságának megőrzéséről a schengeni övezeten belül."
– tette hozzá Angela Merkel.
A kancellár szerint belpolitikailag két fontos feladat van jelenleg. Az egyik a menedékkérős regisztrációja és elhelyezése és a folyamatokat rendező, irányító egyéb mechanizmusok működtetése a helyi közösségek túlterhelése nélkül. A másik feladat ezeknek az "egész más kultúrkörből érkező" embereknek a beillesztése a befogadó társadalomba, ami "minden, csak nem problémamentes".
Többen összevetik a helyzetet a második világháború után hazájukból elüldözött németek befogadásával, de a kancellár is úgy véli "egészen más, amikor valaki Szíriából, Irakból vagy Eritreából jön", más nyelvet beszél és muzulmánként más vallású, mint a németországi emberek többsége.
Az integrációs feladatok másmilyenek és nagyobbak, de meg lehet oldani őket, ha az értékeink irányítanak."
– mondta Angela Merkel.
Németország változásával kapcsolatban kiemelte, hogy a változás nem jelent rosszat, az élet velejárója, a kérdés inkább az, hogy milyen változás történik és azt mennyien akarják. Merkel szerint ezért meg kell határozni, hogy mi fontos nekünk. Hozzátette, hogy az alaptörvény értékeinek, a szabadságnak, a demokráciának, a jogállamiságnak és a szociális piacgazdaságnak nem szabad változnia, és nem is fog változni.
A migránsválság és a terrorizmus kapcsán úgy nyilatkozott, hogy:
A hatóságok természetesen észrevették, hogy nem minden menekült jó szándékkal érkezik, és azt is tapasztalják, hogy iszlamista csoportok megpróbálják menekültekbe sulykolni nézeteiket."
Hozzátette viszont, hogy szerinte a terrorizmus nem a migránsokkal érkezett, hiszem már korábban is jelen volt a legkülönbözőbb formákban.
Angela Merkel is elismerte, hogy a fenyegetettségről nyíltan kell beszélni és következetesen kell fellépni ellene. A kölni szilveszteri támadások szerinte pont azt az érzetet kelthették, hogy valamit el kell hallgatni vagy nem a súlyának megfelelően beszélnek róla, pedig Kölnben egy sor "teljességgel elfogadhatatlan bűncselekménynek" lehettünk tanúi.
A kancellár szerint a németekre nem jellemző az idegenellenesség, de az utóbbi egy évben erősödött és nagyon erőszakos formában jelent meg.
(MTI)