Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

A terrorizmus válságba sodorja a leghíresebb turistaparadicsomokat

Tóth Dalma

2016.08.28. 14:28

A terrorizmus és a migrációs válság jelentõs befolyással bír a turizmusra, ami országokat emelhet fel és tehet tönkre. Kik a nyertesek és a vesztesek?

A nemzetközi turistaérkezések száma január és április között 5 százalékkal nőtt a tavalyi év azonos időszakához képest. Vannak olyan országok azonban, ahol a növekedés ellenére is jelentősen visszaesett a turizmus.

A vesztesek

Egyiptomban közel 50 százalékkal esett vissza a turizmus egy év alatt. Ez jelentős gondokat okoz az országnak, ahol korábban a GDP több mint 10 százalékát adta az idegenforgalom. Egyiptom elesett az idegenforgalmi bevételek jelentős részétől és a külföldi tőkebeáramlás is lecsökkent a politikai bizonytalanság és a terrortámadások miatt. A kormány kénytelen az IMF-hez fordulni: a válság miatt 12 milliárd dolláros hitel felvételét tervezik.

Törökországban sem fényes a helyzet, itt 10 százalékos csökkenést mérték, a turizmusból származó bevételek pedig 17 százalékkal estek vissza. Törökországot nem csak a terrorfenyegetettség hanem a migrációs válság is sújtja, amit a jelenlegi helyzet alapján nem fognak egyhamar megoldani. A puccskísérlet és a szíriai háború csak hab a tortán. A turizmus csökkenése így nem hogy stagnálni nem fog, hanem valószínűleg tovább fog csökkenni.

Nizzába és Párizsba is jóval kevesebben utaznak, mint a korábbi években, ezért a francia kormány programot indít a turisták visszacsalogatására. Párizsban például 77 százalékról 32 százalékra zuhant a szállodák kihasználtsága, ami már nemzetgazdasági szinten is komoly gondokat okoz. Franciaország eddig a világ egyik turisztikai nagyhatalmának számított, mivel a turizmus a GDP 7 százalékát tette ki.

Brüsszelben is megcsappant a turisták száma. Idén júliusban 40 százalékkal kevesebben látogattak el a belga fővárosba 2015 júliusához képest. Brüsszel a becslések szerint 150 millió eurós bevételtől esett el a támadások után. 

A nyertesek

Az emberek továbbra is utaznak, azonban biztonságosabb úti célt választanak. A biztonságosnak vélt nyaralóhelyekre akár 20-30 százékkal többen utaznak, mint tavaly nyáron.

A legjobban Spanyolország, Portugália, Olaszország és Bulgária örülhet, hiszen a turisták száma ezekben az országokban jócskán megugrott a tavalyi évhez képest.

Hova utazik a magyar?

A nemzetközi trendeknek megfelelően a magyarok nem szívesen utaznak Törökországba, Egyiptomba, Tunéziába és Marokkóba, viszont egyre többen látogatják meg Görögországot, Olaszországot, Spanyolországot és Bulgáriát.

A tengerpartok helyett egyre népszerűbbek a nagyvárosok is mint például Barcelona, Madrid és Róma.

A terrorizmus Horvátországnak és a Balatonnak is kedvezett, a magyarok részéről látványosan nagyobb volt az érdeklődés ezen helyek iránt.

Az emberek egyre tehetősebbek és a turizmus szektor évről évre növekszik. Egyes országok ki tudják használni a növekvő számú turistákból származó előnyt, másokra viszont keményen lesújt a terrorizmus, a migrációs válság és a politikai instabilitás okozta bizonytalanság. 

(Portfolio)

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére