Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Egyre nagyobb bajban van Olaszország

888.hu

2016.08.13. 14:58

Az elemzõk Spanyolországot már most biztonságosabbnak látják gazdasági szempontból, mint Olaszországot. A két ország két nagyon különbözõ utat járt be gazdasági szempontból a 2008-as válság óta.

Mindkét államot az EU segítette ki 2012-ben. Azóta a spanyol bankrendszer konszolidálódott, míg Olaszországban nagyobb baj, mint bármikor korábban.

A hitelezők inkább segíteni próbálják Spanyolországot, mint ártani a gazdaságnak. Az ország 2016 második negyedévében a leggyorsabban növekvő gazdaság lett az eurózónában – igaz ez csak 0,7 százalékos növekedést jelent.

Olaszországban április és június között teljesen leállt a növekedés. Év eleje óta a befektetők mind nagyobb aggodalommal tekintenek Rómára. A bankok összesen 270 milliárd eurónyi rossz hitelt tudnak magukénak – ezek olyan hitelek, aminek a visszafizetésére kicsit az esély. A visszafizethetetlen hitelek nagyságának illusztrálására: ez a mennyiség az eurózónában kiközvetített rossz hitelek mintegy harmadát jelenti.

A két ország közötti különbséget a legjobban a kétéves lejáratú állampapírok hozamán lehet lemérni, hiszen ez jól illusztrálja, hogy a befektetők szerint a kormány mennyire lesz képes visszafizetni a felvett kölcsöneit.

Év elején a két ország kockázati szintje közel azonos volt. A hozamok azonban év eleje óta különböző mértékben változtak: Spanyolországban mintegy –0,2 százalékkal, míg Olaszországban –0,05 százalékkal.

A 2016-os trendekből eddig az látszik, hogy míg Spanyolországban további pozitív irányú folyamatok várhatóak, addig Olaszország esetében egy súlyos pénzügyi válság fenyeget.

Spanyolországban egy ingatlanpiaci buborék kidurranása okozta a problémát, ám ez leginkább az építőipart és az ingatlanpiacot érintette, tehát koncentrált jelenségről volt szó. Olaszország esetében egy hosszú távú problémát látunk, amely akár évtizedekre is megállíthatja a növekedést."

– mondta Santiago Fernandez de Lis, a BBVA elemzője a Financial Times című pénzügyi lapnak.

(Express)

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére