Németország képtelen betiltani a burkát és a nikábot
2016.08.13. 12:28
Több német politikus is felvetette a közelmúltban, hogy Franciaország, Belgium és Svájc példája nyomán Németországban is be kellene tiltani a teljes testet fedő női öltözetet, azonban az alkotmány erre nem ad lehetőséget.
Julia Klöckner, a Merkel által irányított Kereszténydemokrata Párt (CDU) politikusának véleménye tipikusnak mondható a kérdésben.
A teljes testet fedő öltözet nem a vallási sokszínűség, hanem a nők alsóbbrendűségének jelképe Németországban."
– nyilatkozta Klöckner a Bild című lapnak.
A jobboldali német politikusok régóta szeretnék betiltatni a teljes testet fedő muszlim női viseletet, azonban gyakran összekeverik a burkát és a nikábot. A burka konzervatívabb női viselet, amely a teljes testet fedi és a szemeket is fátyollal takarja. A nikáb szabadon hagyja a szemeket.
Thomas de Maiziere német belügyminiszter szerint "először is nem tilthatunk be mindent, ami nem tetszik nekünk", de ezen felül alkotmányos aggályok is felmerülnek a tiltás kapcsán.
Egészen pontosan a német alkotmány vonatkozó cikkelyei szerint képtelenség egy ilyen tiltást bevezetni. Ezt a német alkotmánybíróság egyik korábbi határozata megerősíti. A testület akkor a vallásszabadság kérdéskörével kapcsolatban hozott döntést. A német kormány 2014-ben elmagyarázta a döntés hátterét: egy olyan országban, amely számos vallásnak ad teret, az egyénnek nincs joga arra, hogy megvédje magát attól, hogy valaki gyakorolja a hitét. Az állásfoglalás annak kapcsán látott napvilágot, hogy Franciaországban betiltották a teljes testet fedő öltözetet.
A tiltás egyéni szabadságjogokat is érint.
Egy nőt nem lehet erővel felszabadítani."
– mondta a kérdés kapcsán Jasper Finke jogászprofesszor. A szakértő elmondta azt is, hogy a burka és a nikáb viselete nem jelent extra biztonsági kockázatot. Annak ellenére sem, hogy voltak olyan esetek, ahol a ruha adottságait kihasználva robbantották fel magukat szélsőségesek – tette hozzá Finke. Azonban nem kell ahhoz burka, hogy valaki észrevétlenül magára vegyen egy robbanómellényt.
Habár az európai alkotmányok minden esetben garantálják a vallásszabadságot, mégis az adja a különbséget az államok között, hogy például Franciaországban szigorúan különválasztják a vallást és az államot, míg Németországban nem ilyen éles ez a választóvonal – legalábbis alkotmányjogi értelemben. Ezért tilthatta be a burka viseletét Franciaország és ezért nem tehetik ezt meg a németek.
A kérdés az, hogy a jövőben a német alkotmánybíróság mennyire hangsúlyozza ki az állam semlegességét és mennyire fogja támogatni a pluralizmust.
(DW)