Sosem volt még ekkora a tét Szíriában
2016.08.02. 11:58
Ha a kormányerőknek sikerül visszafoglalni Aleppót, azzal hatalmas lépést tennének afelé, hogy visszaszerezzék a hatalmat az egész ország felett.
A háború előtt vonzó célpont volt az ország, elsősorban a pálmafás tengerparti városai miatt rengeteg turista ment a fővárosba, Damaszkuszba és a kultúrájáról is ismert Aleppóba.
A városban keveredett az iszlám és a keresztény vallás. Évszázadokig békében éltek itt az emberek, senkinek nem volt problémája, békésen megfértek a templomok a mecsetek mellett.
A város híres volt a piacáról valamint múzeumok és értékes építmények sorakoztak a város központjában.
A város volt a 2011-es tömegtüntetések egyik gócpontja. Az Arab Tavasz kirobbanásával több százezres tömeg vonult Aleppó utcáin, Bassár el-Asszad elnök lemondását követelve. A lakosság tudta, ez az egyetlen alkalom arra, hogy elmozdítsa pozíciójából.
A polgárháború kirobbanása után több olyan csoport is létrejött, melyeknek egyetlen célja, hogy eltávolítsák Asszadot a hatalomból. Itt fontos megjegyezni, hogy Asszad-elnök a síita vallású alavita kisebbséghez tartozik, mely ősi ellensége az ország többségében domináló szunnitáknak.
Az ellenzéki haderők közel egy évig tartó véres harc után "szabadították fel" a várost, ám ennek nem feltétlen örültek a helyiek. A milicistákra ráragasztották a "mérsékelt lázadók" jelzőt, ám ennél nagyobb hazugságot rég látott a világ. Õk ugyanis csak annyival mérsékeltebbek az Iszlám Államnál, hogy nem az utcán vágják le annak a fejét, aki bármi rosszat mer tenni.
Rajtuk kívül az an-Núszra Frontnak is nagy volt a befolyása az országban, őket egy ideig a mérsékelt lázadókkal azonosították. Róluk annyit kell tudni, hogy az al-Kaidának egyik fiókszervezete, amely nem az Iszlám Állam vezetőjének, Abu Bakr al-Bagdadinak, hanem Osama Bin Ladennek fogadtak hűséget.
A Vice News csinált velük egy remek riportot, hogyan is élnek ők Idlib Provinciában, ahol a legnagyobb befolyással rendelkeznek:
A városban négy évig a káosz uralkodott. Más-más hatalom uralta a kerületeket, a szerencsétlen fekvésű város egyes részein a mérsékelt lázadók, a kurdok és az Iszlám Állam seregei marakodtak.
Ennek az elmúlt hónapban lett vége, hisz az Asszád-hű kormányerők az orosz és iráni hátszéllel megsegítve előrenyomultak. A kurdokkal sikerült egyességre jutniuk és velük már sikerült körbezárni a várost.
Annyira jól sikerült a zár, hogy az élelmiszerkészletek kiapadtak a városban, így az ott lévő lakosság nyomorog, már ha még mindig ott élő közel milliós tömeg eddig életét nem vesztette a percenkénti bombázásokban.
Az elnök amnesztiát hirdetett azoknak a felkelőknek, akik leteszik a fegyvert és beengedik a seregeit, arról azonban egyelőre nincs információ hányan engedelmeskedtek.
Az oroszok - és más segélyszervezetek is - rendszeresen dobnak le segélyszállítmányokat, melyek tartós élelmiszert is tartalmaznak, ám a lázadók felhívták a lakosok figyelmét, hogy ne fogyasszanak belőle, mert mérgezett.
#Aleppo rebels telling civilians not to touch food aid airdropped by #Russia because "it's poisoned & haram" #Syria pic.twitter.com/mg46Zktx1y
— Murad Gazdiev (@MuradoRT) 2016. július 28.
Az ostrom múlt hétvégi kezdete óta nem sok információ kerül ki a területről, a kormány úgy számolt pár nap alatt beveheti a várost, ám ez úgy látszik eltolódik. Az ostromlott városba nagy valószínűség szerint heteken belül bevonulnak a szír kormányerők emberei, ugyanis nagy emberfölényben vannak, azonban ezt nem nevezhetjük győzelemnek.
Ha sikeresen visszafoglalják Aleppót, akkor Asszádék nagy előrelépést tesznek az ország felszabadítása érdekében, hisz ez a város az egyik legjelentősebb az országban. Innen indulnak például a kereskedelmi útvonalak, és ha ezt sikerül ellenőrzése alatt tartania a kormánynak, akkor már könnyen el lehet fojtani, mind az an-Núszra, mind az Iszlám Állam szíriai utánpótlásait.
Az egészben a legszomorúbb az, hogy szélsőséges őrültek miatt egy ilyen gazdag kulturális múlttal rendelkező, gyönyörű ország pár év alatt teljesen meg tud semmisülni.