Erdogan nem áll le: ötvenezer útlevelet vont be a török kormány
2016.07.31. 18:28
A sikertelen puccs utáni megtorlásoknak koránt sincs vége, most ötvenezer ember úti okmányát vonták be, hogy ne tudjanak kimenni az országból, így kerülve el a felelősségre vonást.
A 2016. július 15-i puccskísérlet után az Recep Tayyip Erdogan vezette kormányzat komoly tisztogatásba kezdett, több mint hatvanezer közalkalmazottat, katonát, rendőrt és tanárt menesztettek, amiért valamilyen módon közük lehetett az államcsínyhez.
A puccsistákhoz bármilyen módon köthető személyek elbocsátása után a kormányzat komoly kritikákat kapott a nemzetközi szövetségektől és szervezetektől. A mostani lépések vélhetően tovább rontják annak az esélyét, hogy Törökország a jövőben az Európai Unió tagja legyen.
A török kormányközeli sajtó szerint a sikertelen puccsot Erdogan régi ellenfele, az Egyesült Államokban élő muszlim vallási vezető, Fetullah Gülen tervelhette ki, aki azonban a vádakat tagadja.
A bejelentett rendkívüli állapotnak köszönhetően harminc napig lehet fogva tartani az elfogottakat. A nemzetközi jogvédő szervezetek szerint a letartóztatottakat embertelen körülmények között tartják fogva, akik közül már sokan már súlyos egészségkárosodást szenvedtek.
A puccs során a nagyobb városok legfontosabb pontjait katonák foglalták el, továbbá az állami televíziót is irányításuk alá helyezték, ahol bejelentették, hogy átvették a hatalmat. A köztársasági elnök eközben épp Dél-Törökországban nyaralt, ám a puccs hírére Isztambulba igyekezett a Turkish Airlines egyik gépével.
Másnap hajnalra a rendőrök leverték a puccsista katonákat, akiknek a megtorlása még mindig tart. A lázadás során több mint kétezer ember sérült meg és legalább 246 ember vesztette életét.