Már a svédeknek sem kellenek a migránsok
2016.07.29. 16:58
Svédország migrációs politikája alapvetően megváltozott. Marad a határellenőrzés, a támogatások rendszere megszigorodik, a bevándorlási hivatal pedig azt a feladatot kapta, hogy az elutasított kérelmezőket minél rövidebb idő alatt utasítsák ki az országból.
A svéd követség szerint: Svédország nagyfokú felelősséget vállalt a globális menekültügyi krízis enyhítésében. Amikor 2015 őszén az EU nem tudta kezelni a nagy számban érkező menekülteket, a helyzet tarthatatlanná vált, mindez a svéd társadalmat is jelentős kihívás elé állította. Ezért a svéd kormány átmeneti intézkedéseket hozott a menekültek számának korlátozására.
A közlemény emlékeztet, hogy Svédország 2015. november 12-én újra bevezette a belső határellenőrzést a déli és nyugati kikötőkben, valamint az Oeresund hídon. Emellett 2016 január 4-től Svédország bevezette az alkalmankénti útlevél-ellenőrzést a dán-svéd határon.
– írják.
Szigorodik a támogatások rendszere is: 2016. június 1-én életbe lépett egy törvény, miszerint anyagi támogatást (napidíj és lakhatási támogatás) nem kaphatnak azok a gyerektelen felnőttek, akiknek kérelmére érvényes kiutasítási döntés született, vagy akiknek menekültkérelmét elutasították.
Az új törvény megnehezíti a tartózkodási jog megszerzését a különösen vagy részben rossz körülményekre való hivatkozással igénylők esetében is. Közben a svéd migrációs hivatal azt a feladatot kapta, hogy a kérelem beadása és az az ország elhagyása közötti idő elutasított kérelmek esetében a lehető legrövidebb legyen, a fogdák helyeinek számát növeljék és a külképviseleteken szolgálatot teljesítő összekötők is minél hatékonyabban segítsék az elutasítottak hazajutását.
A külügyminisztérium által közreadott anyag roppant diplomatikus nyelven fogalmazza meg a nyilvánvalót: