Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Orbán: az EU drámai pillanatokat él át

Nagy Gábor

2016.07.21. 14:18

Csúcsértekezletet tartanak a V4-ek kormányfõi csütörtökön Varsóban, ahol a politikusok többek között a brit népszavazás utáni európai helyzetrõl és az Európai Unió lehetséges megreformálásáról egyeztetnek.
VARSÓ, 14:18

Csúcsértekezletet tartanak a V4-ek kormányfői csütörtökön Varsóban, ahol a politikusok többek között a brit népszavazás utáni európai helyzetről és az Európai Unió lehetséges megreformálásáról egyeztetnek. Lengyel politikai vezetők azonban az utóbbi napokban a megbeszélések lehetséges témái között az illegális bevándorlás kezelését is megemlítették.

Lengyelország július 1-jén vette át a V4-ek soros elnökségét, az Európa előtt álló jelenlegi kihívásokra a lengyel elnökség a közzétett munkaprogram szerint a regionális együttműködés szorosabbra fűzésével akar válaszolni; de a lengyel politikusok új uniós szerződések kidolgozását, és az alapszerződés módosítását is kilátásba helyezték.

Utóbbihoz viszont visszafogottabban viszonyul Bohuslav Sobotka cseh és Robert Fico szlovák kormányfő, akik a brit népszavazást követő kijelentéseikben elismerték ugyan, hogy az EU működésében szükség van változásokra, mindazonáltal annak szükségességét is aláhúzták, hogy e változások fokozatosak és óvatosak legyenek.


A tanácskozást követő sajtótájékoztatón Orbán Viktor magyar miniszterelnök elmondta, hogy a találkozó megteremtette az alapját annak, hogy a szeptemberi pozsonyi EU-csúcstalálkozón a V4-ek közös európai programmal lépjenek fel. Az alapvető értékek terén, mint például a nemzeti hagyományok, kereszténység, biztonság alapvetően eddig is egyetértés volt a visegrádi országok között – és ennek érdekében a következő hetekben is komoly munkát kell még elvégezni, "de az első lépést megtettük."

A magyar kormányfő kifejtette: az Európai Unió drámai pillanatokat él át, ugyanis Nagy-Britannia kilépése miatt elvesztette globális vezető szerepét. Az unió pedig azért juthatott ebbe a drámai helyzetbe, és minősült vissza regionális szereplővé, mert az Európai Bizottság a migráció kérdésében a lehető legrosszabb válaszokat adta, és ezzel aláásta az egyik uniós állam tagsági viszonyát. A miniszterelnök szerint ezért most kell megmondani, mit kell tenni az uniónak annak érdekében, hogy ismét globális szereplővé válhasson.

Orbán Viktor a sajtótájékoztatón elmondta azt is, hogy az Európai Uniónak tisztáznia kell álláspontját a migráció ügyében, mert jelenleg nem beszél őszintén és tisztán, nem mondja meg, hogy mi a célja. A magyar álláspont ugyanis világos: az illegális bevándorlást európai területen kívül kell megállítani, ott kell felállítani a menekülttáborokat, és ott kell benyújtani a menedékkérelmeket.
A magyar kormányfő szerint elfogadhatatlan az Európai Bizottságnak (EB) a menekülthelyzet reformjára tett új hétpontos javaslata.
Nem akarunk lemondani a szuverenitásról, a határvédelemről"
– hangsúlyozta a magyar miniszterelnök, hozzátéve, hogy az EB javaslatai "szisztematikusan felszámolják ezeket."
 
Kérdésre válaszolva Orbán Viktor arról is beszélt, hogy a migráció és a terrorveszély növekedése között egyértelmű összefüggés van. Hozzátette: aki tagadja ezt, az árt az európai polgárok biztonságának.
 
A migránsok valójában áldozatok, de a migráció veszélyforrás – fogalmazott a magyar kormányfő.
 

Beata Szydlo lengyel kormányfő a sajtótájékoztatón elmondta: az intézményesített Európai Unió ma nem teljesíti az európaiak elvárásait, a brit kilépésről szóló népszavazás után ezért Európában új megvitatandó kérdéskört kell nyitni.

Az Európai Unió (EU) érték az európaiak számára, melyet őrizni kell, de változtatni is kell rajta."

– fejtette ki a lengyel miniszterelnök. Úgy vélte, a brit népszavazás eredménye lehetőséget jelent az EU működésének megváltoztatására úgy, hogy "jobban vegye figyelembe a szuverén nemzeti parlamentek döntéseit, és kevésbé foglalkozzon saját intézményes működésének kérdéseivel."

A magyar kormány számíthat Szlovákia segítségére a határvédelemben – ezt már Robert Fico szlovák kormányfő jelentette ki a sajtótájékoztatón. A miniszterelnök kilátásba helyezte, hogy Magyarországnak a határvédelemben további segítséget kíván nyújtani Szlovákia. Fico kifejtette: a migránsválsággal kapcsolatban, a bevándorlással járó biztonsági kockázatok növekedésére utalva úgy vélekedett, hogy a veszélyekről végre nyíltan kellene beszélni.

A cseh kormányfő, Bohuslav Sobotka pedig arról beszélt, hogy a szeptemberi pozsonyi uniós csúcstalálkozón olyan döntések születhetnek majd, melyek következtében az EU emberibb arcot kaphat. A cseh miniszterelnök szerint Prága számára három téma: a biztonságpolitika, a gazdasági növekedés bebiztosítása és az uniós intézmények eredeti szerepének visszaállítása kiemelten fontos.

(MTI)

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére