Magyarország bevállalná az EU soros elnökségét
2016.07.19. 20:58
Szijjártó Péter szerint a britek EU-ból való kilépésével kapcsolatban rengeteg a kétely és a találgatás. Például felmerült, hogy vihetik-e tovább a soros elnökséget a kilépési tárgyalások közepette, mindenesetre Magyarország vállalná az elnökséget.
Magyarország a visegrádi országok segítségével az egyetlen olyan uniós tagország, amely sikeres választ adott "a nem normális" európai helyzetet kiváltó legfőbb kihívásra, a migrációs válságra, s elsőként tudta megállítani "az esztelen bevándorlást", ezért a magyar elnökség a józan észre és az emberek biztonságára alapozó politikájával nagy hasznára tudna lenni Európának a helyzet normalizálása érdekében.
Magyarország kifejezetten pozitív visszajelzéseket kapott a 2011. első félévi soros elnökségéről, hiszen abban az időszakban számos fontos kezdeményezés indult el az EU-ban. A magyar diplomaták teljesítményét is elismerés övezte - jegyezte meg Szijjártó Péter.
Még nem fordult elő, hogy valamely tagország kiesett volna az elnökségi sorból, így jelenleg két lehetőség képzelhető el: vagy valamely tagország vállalja a pozíciót, vagy minden soron következő ország fél évvel előrébb kerül; azonban az eddigi információk alapján az érintettek vagy nem állnak készen erre, vagy pedig nem szeretnék ezt a lépést megtenni.
Az elnökség átvételének első feltétele, hogy a britek hivatalosan is bejelentsék, nem vállalják az elnökséget. A hivatalos procedúra elindulását követően pedig tanácsi döntés szükséges, tehát a tagállamok döntenek majd a kérdésről - tette hozzá a külügyminiszter.
Az uniós elnökséget ellátó ország biztosítja a tagországok kormányainak küldötteit tömörítő döntéshozó szerv, a Tanács képviseletét. Az elnöklő országnak szoros koordinációt kell folytatnia tevékenységéről az Európai Bizottsággal, az Európai Parlamenttel, a tagországok állam- és kormányfőit tömörítő Európai Tanács elnökével, valamint az unió kül- és biztonságpolitikáért felelős főképviselőjével is.
(MTI)