Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Õk azok, akik már többször is meghaltak

Sümeghi Lóránt

2016.07.18. 17:58

A közösségi média gyakran sokoldalú támogatást nyújthat egy-egy merénylet bekövetkezése után a túlélõk számára, azonban nagyon komoly félretájékoztató hatása is lehet a felhasználók által feltöltött tartalmaknak.

A közösségi média gyakran sokoldalú támogatást nyújthat egy-egy merénylet bekövetkezése után a túlélők számára, azonban nagyon komoly félretájékoztató hatása is lehet a felhasználók által feltöltött tartalmaknak.

Az egyre markánsabban megjelenő európai terrorhullámmal összefüggésben, már több ízben is méltatták a túlélők a Twitter, a Facebook, a Google + és az egyéb közösségi hálózatokat annak kapcsán, hogy milyen gyorsan és hatékonyan jutottak - gyakran életmentő - információkhoz és eligazításokhoz.

Sok esetben külön alkalmazások segítségével képesek jelezni a terrorcselekményben érintettek, hogy hol következett be a merénylet, és megsérültek-e vagy sem. Az ilyen információs láncok a hagyományos tömegkommunikációs eszközökhöz képest töredéknyi idő alatt képesek behálózni a világot, megnyugtatva így akár több ezer családot. Ráadásul a hatóságok számára is gyakran hasznos az első kézből továbbított, valósidejű visszajelzések tömege.

Az egész közösségi rendszer azonban a hitelességen áll vagy bukik. 

Ugyanis az ilyen események kapcsán, a felhasználók által feltöltött tartalom - angolosan a User Generated Content -, természeténél fogva gyakran hamis, torzított, vagy egy kontextusból kiragadott szeletét mutatja csak be a valóságnak. A jelenség nem új keletű, hiszen a felhasználói tartalmak egyik lényege pontosan maga az egyediség, amelyet gyakran a mainstream információs csatornáktól eltérő forrásokból képesek a felhasználók kinyerni.

Csakhogy a közösségi média hálózatszerű felépítésének köszönhetően egy-egy hamis, vagy féligazságokból összerakott hír, teljes mértékben képes önálló életre kelni a világhálón. Sőt, akár ugyanaz a hír képes évente többször is elképesztő távolságokat megtenni a neten, összekötve ezzel felhasználók millióját.

E jelenségnek egyik legnagyobb felhasználói köre az internetes trollok, akik a saját szórakozásukból, sokszor többszörösen újrafelhasznált, hamis híreket keringtetnek egy-egy tragédia után. Természetesen a mindennapi felhasználók képtelenek különbséget tenni a hírfolyamukban megjelenő hamis és valódi tartalmak között, így merő naivitásból továbbosztják a bejegyzéseket.

Így fordulhat elő, hogy egyetlen személy több, egymást követő merényletet "túléljen", vagy épp ellenkezőleg: "nyoma vesszen", "meghaljon".
A táblagépes szikh, aki több merényletért is felel:

Az egyik legismertebb személy az a kanadai szikh vallású férfi, akit először a novemberben bekövetkezett, 137 halálos áldozattal járó párizsi támadások során kevertek gyanúba egy ismeretlen Twitter-üzenet alapján, majd a júliusi, Nizzában elkövetett tömeges gázolásokkal is összefüggésbe hoztak.

A trollok által manipulált képen a férfi kezében lévő iPad-et egy Kegyes Koránra cserélték, sőt, még egy robbanómellényt is rászerkesztettek, hogy még valódibbnak tűnjön a kép. Útjára is bocsátották a hamis tartalmat a Twitter hálózatán, amely rendkívül gyorsan elterjedt. Napokig keringett az álhír, mire pár szemfüles felhasználó megtalálta a férfi eredeti fényképét, amely természetesen köszönő viszonyban sem volt a trollok által kreált, feltételezett merénylő fényképével.

A mexikói férfi, aki legalább négyszer meghalt:

Hasonló népszerűségnek örvendett az fénykép, amely egy mexikói férfiről készült, aki - a trollok elmondása szerint - már legalább négy katasztrófát is megjárt, és bele is halt sérüléseibe.

Ugyanis az EgyptAir-hez kötődő, az orlandói, az isztambuli és a nizzai tragédiák után is megjelent fényképe a Twitteren, miszerint hozzátartozói ismételten keresik őt, és nem tudják, hogy túlélte-e az incidenseket, vagy sem.

Mindeközben a mexikói férfi biztonságban élte hétköznapi életét hazájában, mit sem tudva arról, hogy lopott fényképe a katasztrófa-trollok kezei alatt fut szerte a világhálón. Természetesen a naiv felhasználók tovább osztogatták aggodalmukban, hogy minél gyorsabban megtalálják a férfit, hátha még él.

A The Daily Mail mexikói "hoax" áldozata

Szintén a Twitteren szálltak rá a trollok arra a mexikói lányra, akinek a fényképét még a híres Daily Mail brit bulvárlap is lehozta, olyannyira komolyan vették a neten terjengő álhíreket. A lányt a nizzai mészárlások kapcsán említették meg áldozatként, akit továbbra sem találnak a családtagjai.

Végül a mexikói sajtó értesítette a világot arról, hogy a lány épségben éli boldog életét családjával, és szerencsére semmi köze a nizzai támadásokhoz.

A katasztrófa-trollok térhódítása nemcsak ízléstelen, hanem bizonyos helyzetekben akár kegyeletsértő is lehet. Azonban ennél nagyobb gond az, hogy katasztrófahelyzetek esetén gyakran a hivatalos szervek is a közösségi médiát használják nemcsak az információk közzétételére, hanem azoknak a begyűjtésére is. Így ha több, fiktíven elveszett ember hírével felduzzasztásra kerülnek az elektronikus hírcsatornák, komolyan félrevezethetik az épp mentést vagy nyomozást lebonyolító szerveket.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére