Egyiptom: az ENSZ nem döntheti el, hogy demokratikusan megválasztott-e a török kormány
2016.07.17. 12:28
Az Egyiptom és Törökország közötti viszony nem felhőtlen, ami a török puccs kapcsán is megnyilvánult.
Egyiptom megakadályozta szombaton, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsa nyilatkozatot fogadjon el a törökországi puccskísérlet elítélésére.
Az AFP francia hírügynökség értesülése szerint az Egyesült Államok illetékesei konzultáltak Ankarával, s helyi idő szerint péntek este, amikor még nem lehetett megítélni, hogy sikeres lesz-e a puccs, olyan javaslattal álltak elő, amely "a Törökországban demokratikusan megválasztott kormány tiszteletben tartását" követelte volna. Egyiptom képviselője azonban ellenezte egy ilyen dokumentum elfogadását.
A nyilatkozat tervezetével kapcsolatos vitában szombaton az egyiptomi ENSZ-képviselő kijelentette:
Nem a BT illetékes abban, hogy meghatározza, demokratikusan választott kormánya van-e Törökországnak."
Az Egyesült Államok az egyiptomi ellenállás láttán elállt a nyilatkozattervezet előterjesztésétől.
Erdogan az egyiptomi Muzulmán Testvériség egyik leglelkesebb támogatója, nem hajlandó elismerni Abdel-Fattáh esz-Szíszit Egyiptom törvényes elnökének, és azt vallja, hogy a korábbi iszlamista elnököt, Mohamed Murszit katonai államcsínnyel távolították el a hatalomból. Erdogan ezt az álláspontját számos megnyilatkozásában kifejezésre juttatta, kiváltva ezzel Kairó haragját.
Megbuktatták azt, aki a választások megnyerésével került hatalomra. Hogy lehet, hogy ez az ország magát demokratikusnak nevezi?"
- tette fel a kérdést 2014 novemberében az egyik beszédében a török államfő, aki szerint Murszi volt az első demokratikus úton megválasztott egyiptomi elnök, a megbuktatását levezénylő hadsereg akkori főparancsnoka pedig maga Szíszi volt.
(Reuters, MTI)