Te kidekorálnád a hálószobádat Lenin fejével?
2016.07.13. 22:28
A jelenlegi ukrajnai konfliktust is ezek a szobrok szenvedték meg először – akkor még nem volt a levegőben a polgárháború lőporszaga. Először csak pár testrész tűnt el, majd szépen lassan lába kélt egész "műalkotásoknak".
Két svájci, Niels Ackermann fotós és Sebastien Gobert újságíró úgy döntött, hogy az eltűnt Lenin-szobrok nyomába erednek és felkutatják őket Nyugat-Ukrajnában. Közös projektjükben – mely az Elveszve a dekommunizációban címet viseli – arra keresik választ, hogy minek egyáltalán szobrot emelni.
A rendszerváltozás előtt Ukrajna területén mintegy 5000 Lenin-szobor állt. Ami elég komoly szám ahhoz képest, hogy a területileg 28-szor nagyobb Oroszországban mindössze 7000 darab volt. 1991-ben a szobrok fele pillanatok alatt eltűnt, majd a 2013-as zavargások után további 1200-al tizedelték meg a Lenin-szobrok népes táborát.
ENG: Know of any fallen Lenin statues in Ukraine? Help @nielsack track them down #AfterLenin https://t.co/aaGMO9faaj pic.twitter.com/2If7DQju1O
— The Calvert Journal (@calvertjournal) June 13, 2016
2015-ben az ukrán kormány olyan törvényt hozott, amely az összes régi szovjet szimbólumot törvényen kívül helyezte – zászlókat, szobrokat, útjelző táblákat és bármit, amiben volt sarló és kalapács, vagy arra emlékeztető dolog. A Lenin utcákat Lennon utcákká nevezték át, és elkezdődött a Lenin-szobrok csonkításainak véres hulláma.
Contributing Op-Ed Writer: The Soviet Union Is Gone. Why Do Lenin Statues Remain? #ukraine https://t.co/HNzIKrdW3i pic.twitter.com/gl4jX0v0ii
— While in Crimea... (@whileinCrimea) June 14, 2016
A szobrok általában önkormányzati-közösségi tulajdonban vannak. Sok helyen a városvezetés adta ki az ukázt, hogy el kell őket távolítani. Volt, ahol erre már nem is kerülhetett sor, mert ultranacionalista csoportok úgy megnyesték a szobrokat, hogy felismerhetetlenek lettek. A svájci páros szerint az az érdekes az egész folyamatban, hogy bár a szobrok lebontását a központi kormányzat döntése indokolja, ez mégis mindenhol máshogy történik. Nincs két település, ahol ugyanúgy bontották volna el Vlagyimir Iljicset.
#Lenin statue pulled down in militant-held #Donetsk region https://t.co/5SbuGlpmIr #Makiivka #Ukraine pic.twitter.com/67w2en99fN
— UKRAINE TODAY (@uatodaytv) June 5, 2016
A kutatásból két dolog szúrt szemet az újságíróknak: a hihetetlen mértékű bürokrácia, és a törvények szinte teljes hiánya. Van olyan szobor, amelyet tavaly szeptember óta nem tudtak megtekinteni és lefényképezni. Rengeteg kérelmet kell írniuk, de állításuk szerint állandóan fennakadnak a bürokrácia zátonyain.
"@RFERL: Gallery: Searching for pieces of Lenin in Ukraine. https://t.co/Hz5mFVJQbs pic.twitter.com/ELFgVbcxyV" Lenin na Ukrainie
— Petros Tovmasyan (@PetrosTovmasyan) May 2, 2016
A legtöbb szobor elhagyatott raktárakban rothad, vagy épp egy helyi sufniban őrlik az idő malomkerekei. Az is előfordult már, hogy a nagy forradalmár feje lakások, hálószobák dekorációs eleméül szolgált. A nacionalisták trófeaként gyűjtik ezeket a tárgyakat, sokszor egy vérbeli bélyeggyűjtő szenvedélyéhez, és alaposságához hasonlóan.
Looking for Lenin: Ukraine banned the statues - but where did they go? https://t.co/O8joi3N5xT pic.twitter.com/n3cIn9q1gN
— usa breaking news (@usnews4u) April 11, 2016
Érdekes, hogy a Lenin-szobrok megsemmisítése körül létrejött egy mozgalom, amely a néma cinkosságon és a kimondatlanságon alapul, és amely a múlt és a szovjet örökség ellen jött létre. De ezen túlmenően nem szolgál más célokat. Lenin büszke lenne rájuk, mert ahogy ő mondta annak idején:
A cél a mozgalom maga."
(CNN)