Tetszetõs, rosszindulatú ökörségek
2016.07.09. 15:28
Az EU-párti „szakértők”, politikusok és a média elvesztették tisztánlátásukat, mert abban érdekeltek, hogy bizonyítsák, a britek rosszul járnak a kilépéssel.
Most épp azzal ijesztgetik Magyarországot, hogy brit turisták eltűnnek tőlünk, a font gyengülés után. Az ellenkezője azonban valószínűbbnek látszik, mivel Budapest a legolcsóbb a brit buli célpontok között turisták pénztárcájának vékonyodásakor a drága célpontok járnak rosszul az olcsók növekedésre számíthatnak. Az eset jól példázza, hogyan próbálnak minden saját érdekük szerint torzítani a baloldalon a brit kilépés ügyében.
Ha valaki volt Brightonban, ebben a dél-angliai tengerparti városban, láthatta, amint lány és legénybúcsúktól hangos a város hétvégén. Az idő vacak, a legolcsóbb szállás is rém drága, egy sör pedig 2-3000 forintba kerül még a begyengült font árfolyam mellett is. Igaz csak 50 percre van Londontól, Budapest pedig 2,5 órára, de az árakat összevetve luxus kiadásnak minősül az utóbbihoz képest. Brighton az egyik versenytársa Budapestnek turisztikai desztinációk tekintetében és nem csoda, hogy Budapest egyre erőteljesebben nyeri a versenyt.
A nagy Brexit rémisztgetés keretében most épp az találták ki a „szakértők”, hogy Budapest előnye gyengülhet ebben a versenyben, mert a font gyengül, a briteknek kevesebb költőpénzük lesz, ezért majd inkább otthon maradnak. Felületesen szemlélve persze tetszetősnek tűnhet az okoskodás, de kicsit jobban megvizsgálva legalább annyira valószínű az ellenkezője, ha nem valószínűbb.
Budapest a legolcsóbb és ma már legismertebb a brit fiatalok célpontjai közül. Bulinegyedünk világhírű, fürdőink elképesztően népszerűek. A Sparty-kon, amiket szombat éjjelenként tartanak a Széchenyi fürdőben 2000 külföldi tombol hajnalig, az ő mércéjükkel mérve fillérekért. Mind a romkocsma biznisz, mind a fürdő bulik unikumnak számítanak, amivel nem sok mindenki versenyez. A Brighton-i kocsmákhoz képest ötöd áron megvett sör azt eredményezi, hogy az ott megivott egy sör árából itt mattrészegre ihatja magát a kedves brit vendég. A repülőjegy ára, jó vásárlás esetén nem sokkal drágább, mint a vonat Dél-Angliába, így az árelőny ott sem veszik el, nem beszélve a szállások áráról.
Van egy közgazdaságilag igazolt tendencia, az elkölthető pénz csökkenésével általában növekszik az olcsóbb javakra fordított összeg. Az emberek, nyilván először a drágább javakat, drágább desztinációkat cserélik olcsóbbra és Budapest ezek között a legolcsóbb, még további 20%-os font gyengülés esetén is. Ezért logikusan végig gondolva Budapest épp előnyt kovácsolhatna a Brexit népszavazást követő változásokból. Ha ugyanis kevesebb pénzem van, nem a drága Brigtonba megyek, hanem egy olcsóbb célt keresek fel. A szakértőnek valóban érdemes volna felhívnia a figyelmet arra, hogy íme egy lehetőség, amiből előnyre tehetne szert Magyarország a Brexit szavazás után.
Ennek ellenére a sajtóban természetesen rémforgatókönyvként tálalják ezt is, „szakértői” véleményekkel és számokkal alátámasztva. Ezek a tetszetős, de rosszindulatú ökörségek azért kellenek, mert az EU párti politikának, médiának és szakértőknek elemi érdekük, hogy bizonyítsák a Brexit tragédia a világnak. Ha ugyanis nem lenne az, esetleg más nyugati országok, Ausztria, Hollandia, netán Olasz- vagy Svédország is kedvet kaphatna. Több kilépő esetén az erősnek vélt EU tárgyalási alap meggyengülne. Hozzá kell még tenni, hogy ez az erős tárgyalási alap csak addig tűnik erősnek, amíg el nem kezdődnek a megbeszélések, mert az után újra csak kiderül majd, hogy az EU képtelen erőt mutatni kiélezett helyzetben.
A hírnek tehát így kellett volna helyesen hangzania. A Brexit szavazás utáni font gyengülés erősítheti az olcsóbb turisztikai célpontok, így Budapest helyzetét. Jó lenne, ha a szakma megpróbálná kihasználni a kínálkozó előnyt.