Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

A Brexit szétveri egész Európát

Bokor Gábor

2016.06.24. 13:08

A kilépéssel eljöhet a szakadár államok ideje, akik már évek óta várják ezt a pillanatot.

A kilépéssel eljött a szakadár államok ideje, akik már évek óta várják ezt a pillanatot. 

Nagy-Britannia kilépése egész Európát megrengette. Azonban a választók nem csak a saját jövőjükről döntöttek, ugyanis a kontinens legtöbb szakadár mozgalma tűkön ülve várta a kilépés bejelentését. Tudják, eljött az ő idejük, ha most nem cselekednek, akkor talán nem lesz többé esélyük, hogy véghezvigyék céljaikat. 

Már nem is kell nekünk annyira a királynő

Martin McGuinness, Észak-Írország miniszterelnök-helyettese bejelentette, népszavazást írat ki Írország egyesítéséről. Észak-Írország hosszú évek óta küzd azért, hogy a jelenleg Nagy-Britannia részeként szolgáló országrész csatlakozhasson Írországhoz. A sziget északkeleti részén lévő tartomány legnagyobb részében a katolikus vallást gyakorolja túlnyomó többségében a lakosság, szemben az angol protestantizmussal. Ez is az egyik legnagyobb ellentét a két ország között. 

Az írek híresen EU-pártiak, szintúgy, mint az észak-írek és így, hogy Nagy-Britannia már nem tart igényt a közösségre, találhat egy remek indokot az országrész a leváláshoz. Ám nem csak ők azok, akik kihasználnák a Brexit adta lehetőségeket. 

Skócia ismét megpróbálná

Nicola Sturgeon, Skócia első minisztere ma reggel a szavazás eredményéről azt mondta, Skócia jövőjét ez Európai Unióban képzeli el. Az északi országrészben elsöprő többségben voltak a maradáspártiak. Két évvel ezelőtt tartottak népszavazást a nagy fokú autonómiával rendelkező országrészben, ahol a szavazók 55 százaléka voksolt az elszakadás ellen. Akkor még nem lehetett tudni, hogy az egész ország elszakadna az uniótól, mára nagy valószínűséggel már más lenne a végeredmény. 

A skótok sokkal fontosabbnak tartják az uniós tagságukat, mint azt, hogy Nagy-Britannia részeként működjenek tovább. Ha sikerülne kiírniuk egy újabb népszavazást, nagy valószínűséggel már többségben lennének a Britanniától elszakadás pártiak. 

Ez esetben viszont nem járna nekik automatikusan uniós tagság. Tagfelvételi kérelmet kellene beadniuk, mire megvitatják és megtárgyalják legalább két év telik el, ráadásul a spanyolok minden lehetséges módon megvétózzák majd a csatlakozásukat. 

Nem azért, mert ennyire ki nem állhatják őket, hanem mert Skócián felbátorodva ugyanazt a műveletsort megpróbálnák a baszkok és a katalánok is eljátszani. Ezt akarja mindenáron elkerülni, a konzervatív Mariano Rajoy által vezetett kormányzat. Baszkföld és Katalónia rendelkezik a legmagasabb gazdasági potenciállal az országban, nélkülük még nagyobb bajba kerülhetne az amúgy is olykor hajmeresztően rozoga gazdaság stabilitása. 

A spanyol kormány most tör éppen hatalmas mennyiségű borsot Nagy-Britannia orra alá.  

A délelőtti órákban jelentették be, hogy szívesen nyújtanának uniós tagságot a gibraltári lakosoknak. Magyarra lefordítva ez azt jelenti, hogy Spanyolország el akarja bitorolni a stratégiailag kulcsfontosságú földnyelvet Nagy-Britanniától. 

A brit tengerentúli területen körülbelül harmincezren élnek, akiknek 96 százaléka a maradás mellett voksolt. 

Ha ez létrejön, Spanyolország több mint háromszáz év után venné vissza a terület, ahová naponta több tízezer spanyol jár át dolgozni. 

(Fortune, Independent, Daily Mail, Telegraph)

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére