A Brexit mintegy 30 milliárdos tátongó ûrt hagyna maga után
2016.06.15. 12:58
A pénzügyminiszter szerint kiadáscsökkentő pótköltségvetéseket, adóemeléseket kell beterjeszteni, hogy betöltsék a több milliárdos költségvetési űrt, amit a Brexit okozna.
Az alap személyi jövedelemadót két százalékkal emelnék, vagyis 22 százalékra húznák, a maximálisat pedig 40-ről 43-ra. A benzin és az alkohol adója még ennél is magasabb százalékkal emelkedne, elemzők szerint legalább 5-tel.
Ezek az intézkedések mintegy 15 milliárdot hoznának a konyhára, ezen felül még számos kiadáscsökkentést kellene végrehajtani ahhoz, hogy még egyszer ennyi bevételt összegyűjtsenek. Félő, hogy ezzel a Brexit az egészségügyi, oktatási, védelmi célokra szánt összeget is, továbbá a közlekedésre és az önkormányzatok támogatására szánt pénzt nyelné el.
George Osborne szerint ez nagyobb kockázattal és veszélyekkel járna, mint a 2008-as gazdasági válság, és hogy az EU elhagyása után sorozatban kényszerülnének vészköltségvetések elfogadására.
A legnagyobb vállalati piacok tőkeértéke is 40 ezer milliárd fonttal zuhant, amióta a Brexit-párti tábor előnyeit jelző közvélemény-kutatási adatokat közlik a sajtóban.
A Brexit mellett kampányolók szerint Osborne szavahihetősége gyengülne, ha ilyen intézkedéseket vezetnének be, és hogy ez esetben ő és David Cameron miniszterelnök távozni kényszerülhetnek pozícióikból.
Steve Baker, a Konzervatív Párt egyik vállaltan a kilépés mellett kampányoló tagja szerint a megszorítócsomag ellen lázadás törne ki a párton belül.
(BBC)