Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Rasszista a Google?

Tóth Dalma

2016.06.09. 19:28

Mit dob ki a Google képkeresõje, ha beírjátok angolul, hogy három fekete tinédzser? És mit dob ki a három fehér tinédzserre?

Mit dob ki a Google képkeresője, ha beírjátok angolul, hogy három fekete tinédzser? És mit dob ki a három fehér tinédzserre?

A különbség felháborította az online társadalmat. Ha az ember a "három néger tinire" keres rá, akkor feketékről készült rendőrségi felvételeket dob ki a képkereső, viszont ha a fekete szót fehérre cseréljük, akkor boldog, mosolygó fiatalok néznek vissza ránk.

Az eredmény jól reprezentálja az emberekben élő előítéleteket.

Egy amerikai gimnazista mutatott rá a fehér és fekete szavak közötti különbségre. Kabir Alli a felfedezését Twitteren posztolta, amit több tízezren osztottak meg azóta.

A "három fekete tinédzser" esetében letartóztatási fotókat láthatunk, a "három fehér tinédzser" esetében pedig vidám stockfotókat.

Ali felfedezését dokumentáló videóját a World Star HipHop is megosztotta, amely hatalmas követői táborral rendelkezik.
 

Az eset után a Googlet többen rasszistának nevezték.

Az eredményt egy algoritmus generálja. A Google nem rasszista , de úgy gondolom az ilyen dolgokat jobban az ellenőrzésük alatt kellene, hogy tartsák.”

- mondta Ali.

Hasonló eredményt kapott Bonnie Kamona is, amikor angolul keresett rá arra, hogy "professzionális hajstílus munkahelyre" és amikor ez megtoldotta egy nem szóval. Professzionális hajstílus esetén szőke hajú, fehér, gyönyörű nőkről készült képeket mutatott a Google, viszont amikor ennek ellenkezőjére keresett rá, akkor afroamerikai természetes hajkoronával rendelkező hölgyek néztek vissza ránk a képekről.

Kamona felfedezését a Twitteren posztolra, amit azóta 13 000 retweeteltek.

Az online társadalmat felháborította egy ehhez kapcsolódó eset is, a Stanford Egyetemen történt szexuális zaklatások miatt letartóztatták Brock Turnert, aki egy fehér bőrű szőke hajú fiú. A média végig a fiatal srác tablófotóját használta, ha róla írtak. A fényképen kedves mosollyal, öltönyben pózolt Brock. Többek szerint, ha egy fekete srácról lett volna szó, akkor biztosan a letartóztatási fényképét hozta volna le a média. A The Cut blog azonban kiderítette, hogy ez azért történhetett meg, mert a srác letartóztatási képe később készült el, nem akkor amikor elkapták. Az, hogy mi volt a késés oka, nem tudni.

A Googlenek korábban már bocsánatot kellett kérnie amiatt, mert a gorilla szóra  képkeresője két fekete fiút dobott ki.

(TheGuardian)

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére