A libsi érveket felülírja a logika és a migrációs válság
2016.06.04. 20:18
Az Amnesty International szerint az Európai Uniónak nem szabad visszaküldenie a menedékkérőket Törökországba azzal a "hamis ürüggyel", hogy Törökország biztonságos ország.
Az emberi jogi szervezet pénteken, Londonban kiadott állásfoglalása szerint a török menedékjogi rendszernek olyan mértékű hiányosságai vannak, amelyek miatt törvénysértő lenne a márciusban kötött EU-török megállapodás alapján menedékkérőket visszaküldeni az EU területéről.
Az Alapjogokért Központ logikus érvrendszerrel mutat rá az Amnesty International (AI) téves következtetéseire. Kifejtik, hogy az Amnesty International Törökországot bíráló jelentése hiteltelen és egy mára már meghaladott emberi jogi fundamentalista világképen alapszik. Az AI álláspontja szerint a török ellátórendszer nem tud megbirkózni a nagyszámú menedékkérővel, ugyanakkor a jelentés nincs tekintettel arra, hogy az Európába irányuló emberáradatot egyetlen ország sem tudja „hagyományos eszközökkel” kezelni. Németországban több százezer a feldolgozatlan menekültkérelmek száma, ebből pedig az AI érvelése szerint az következne, hogy Németország sem biztonságos ország.
Majd a megállapítják, hogy a háború elől menekülőket átmeneti védelemben kell részesíteni, ez azonban nem jelenti, hogy a menekültek a világ általuk kiválasztott bármelyik országában letelepedhetnének. A menekültstátusz ezzel szemben az első menedék országában jár, tehát abban az országban, amelyik földrajzilag a legközelebb fekszik a kérelmező származási országához és az átmeneti védelem alatt képes garantálni a menekültek alapvető biztonságát. Kizárólag így biztosítható, hogy a menekültek a háború végezetével visszatérjenek saját országukba és újjáépíthessék azt.
A Genfi Egyezmény eredeti szellemiségének megfelelően tehát a biztonságos ország fogalma nem a szociális juttatások végtelen sorát jelenti, hanem azt, hogy a háború, illetve politikai üldöztetés elől menekülő emberek élete az adott országban biztonságban van a menekültstátusz időtartama alatt.
Az AK (Alapjogokért Központ) szerint be kell látni, hogy a migrációs válságot már most sem lehet az Európai Unió határain belül megoldani, ráadásul a folyamat a jövőben csak fokozódni fog.
A demográfiai előrejelzések szerint ugyanis 2050-ig például Afrika lakossága egymilliárd fővel nő majd és Nigéria lakossága önállóan is vetekedni fog az Európai Unióéval. Európa vezetőinek most kell felismerniük, hogy nem lehetséges minden embert befogadni és most kell lerakniuk egy új szabályozás alapjait, hiszen amikor majd százmilliók próbálnak bejutni a kontinensre, akkor már késő lesz.
(MTI, Népszava, Alapjogokért Központ)