Svédországban 163 ezer migránsból 500 talált munkát egy év alatt
2016.05.31. 21:28
A svéd foglalkoztatási hivatal és a bevándorlási hivatal adataiból az derül ki, hogy a 2015-ben, Svédországba érkezett migránsok közül mindössze 494-en találtak munkát, mialatt arra vártak, hogy elbírálják a menedékkérelmüket.
Egy Svédországba érkező személy, aki iratokkal tudja igazolni magát és menedékkérelmet nyújtott be, dolgozhat, annak ellenére, hogy nincs állandó tartózkodási- és munkavállalási engedélye. Erre mindössze engedélyt kell kérnie a bevándorlási hivatalnál.
A munkavállalási engedélyt a menedékkérelem benyújtásával automatikusan megkapja minden bevándorló. 2015-ben azonban annyian jöttek az országba, hogy a 20 és 64 év közöttiek közül, csupán minden harmadik kapott munkavállalási engedélyt.
Hatalmas számban jöttek hozzánk és nyújtottak be menedékkérelmet, ezért gyorsítanunk kellett a munkát és sok esetben nem volt időnk kiállítani az engedélyt"
– nyilatkozta a hivatal egyik tisztviselője a svéd SVT-nek.
A svéd kormány azt tervezi, hogy csupán ideiglenes tartózkodási engedélyt adna ki a migránsok számára, amely három évig érvényes. Ezzel jobban tudnák ösztönözni a bevándorlókat arra, hogy dolgozzanak. Amikor ez elévül, akkor kérvényezhetnék a végleges engedélyt.
A számok azonban azt mutatják, hogy nem az engedélyek kiállításával vannak a gondok. Áprilisban a Svédországban született svédek között 4,7 százalékos volt a munkanélküliség, amely a legalacsonyabb érték 2008 óta. A külföldön született, de Svédországban élő svédek között 14.9 százalékos volt ugyanez az arány – a legtöbb migráns még nem kapta meg az állampolgárságot, ezért közöttük ezt nem mérték meg.
Jelenleg egy évet kell várni arra, hogy valakinek elbírálják a menedékkérelmét. A munkaügyi hivatal azonban nem igazán segít a migránsok helyzetén.
Habár a menedékkérők regisztrálhatnak nálunk munkanélküliként, de csupán alapszintű szolgáltatásokat vehetnek igénybe, mint az online elérhető szolgáltatásaink és tanácsadás. Nem tudnak semmilyen programban részt venni, nincsenek képzések és nincsenek szakmai gyakorlatok számukra"
– mondta Fredrik Möller, a munkaügyi hivatal egyik munkatársa.
(Thelocal)