A lengyelek még hisznek a nemzetállamok erejében
2016.05.29. 09:28
A lengyel külügyminiszter a Die Welt című német napilapnak adott interjújában fejtette ki, hogyan is vélekedik a nemzetek feletti döntéshozatal jogosságáról.
Witold Waszczykowski miniszter szerint Lengyelország megbízható tagja az Európai Uniónak, de azt vallja, hogy számos kérdést nemzeti szinten kell rendezni, "nemzetek feletti" döntéseket viszont csak indokolt esetekben szabad hozni:
A problémákat a lehető legalacsonyabb szinten kell megoldanunk. Az EU-nek nem kell szuperállammá válnia".
Utalást tett az unió jövőjével kapcsolatos, széles körben terjedő vitára, különösen arra az igényre, hogy erősíteni kell a nemzeti szuverenitást, és nagyobb hatalommal kell felruházni a nemzeti parlamenteket. Kizárta ugyanakkor annak a lehetőségét, hogy Lengyelországban népszavazást tartsanak az EU-ból való esetleges kiválásról, hangsúlyozva, hogy kormánya nem fog az európai közösségből való távozásra irányuló lépéseket tenni.
Waszczykowski szerint elhibázott a "több Európát" követelő felhívás, és utalt arra, hogy Lengyelország elutasítja az eurozónában létesítendő politikai unióról szóló terveket. A lengyel diplomácia vezetője szerint az integrációt az egységes piac, az energiaunió, a digitalizáció, és a közös biztonságpolitika terén kell elmélyíteni. Ugyanakkor a külügyminiszter megjegyezte, hogy szerinte a média hamis képet festett az ország helyzetéről, hiszen
a lengyelországi demokrácia és jogállam nincs veszélyben."
A migrációval kapcsolatosan elismerte, hogy Németországot nemes szándék vezérelte, amikor szélesre tárta a kapukat a menekültek előtt. De felmérte-e Németország, hogy ez a lépés milyen következményekkel jár az EU többi tagállamára nézve? Waszczykowski szerint minden országnak szuverén joga eldönteni, beenged-e menekülteket vagy sem.
(Die Welt, MTI)