Van-e elefánt Elefántcsontparton?
2016.05.20. 16:58
Angolul Ivory Coast, franciául Cote d'lvoire, melynek szó szerinti fordítása Elefántcsontpart.
Az ország futballkultúrája évtizedekre tekint vissza. A válogatott beceneve Les Éléphants.
1965-től próbálkozott az ország az Afrikai Nemzetek Kupáján való elindulással. Egészen a 80-as évekig gyászos eredménnyel, ám ekkor elkezdődött a helyi futball felvirágzása.
1986-ban már a bronzéremig jutottak és 1992-ben megnyerték a tornát. Ekkor kezdődött el az elefántcsontparti játékosok komolyabb exportja az európai kontinensre, amely azóta is töretlen. Olyan játékosok neve fémjelezi az afrikai csapatot, mint Didier Drogba – aki azóta visszavonult a válogatottságtól – és Yaya, valamint Colo Touré. Az egykor szebb időket látott Salomon Kalout is érdemes megemlíteni. Õk a világ legerősebb ligájában, Angliában vívtak ki maguknak nemzetközi hírnevet.
2006-ban és 2012-ben még ezüstéremmel kellett vigasztalódnia Elefántcsontpartnak az afrikai válogatottak legrangosabb kupáján, azonban 2015-ben ismét a dobogó legfelső fokára állhattak.
Az afrikai sikerek és a '80-as években megkezdődött felívelés ellenére csupán 2006-ban jutottak ki a Világbajnokságra – pedig ezzel 1974 óta próbálkoztak. Ám az áttörés minden esetben elmaradt és a csoportkörben elvéreztek.
A narancssárga-fehér-zöld színekben játszó csapat jelenlegi szakvezetője Michel Dussuyer, a francia Cannes korábbi kapusa.
Az ország első osztályú bajnoksága, a Ligue 1 jelenleg 14 csapatot vonultat fel. A legismertebb csapat az ASEC Mimosas, amely összesen 24 bajnoki címet tudott felmutatni a liga 1960-as indulása óta. Az Africa Sports National csapata 17 elsőséget tudhat magáénak. Jelenleg a Tanda nevű együttes vezeti a bajnokságot, azonban szorosan a csapat nyomában követik riválisai.
Az elefántcsontparti bajnokság – ahogy hazánk bajnoksága – nem tartozik az erősebb ligák közé. A komoly nemzetközi karriert befutó játékosok a franciaországi futballkluboknál nevelkedtek, sokan a francia bajnokságban lettek sztárok.
Szerencsére élnek még vadonélő elefántok az országban. Főleg a Comoé Nemzeti Parkban, amely Nyugat-Afrika legnagyobb állatrezervátuma.
Az országban egymást váltja a szavanna és az őserdő. A főváros Yamoussoukro, mely az ország központi részében található; a legnagyobb város pedig Abidja, amelynek 3 200 000 lakója van.
Az ország lakossága több mint 23 millió fő, területe nagyjából háromszor akkora mint Magyarországé. Hivatalos nyelve a francia.
Több tucat népcsoport lakja, az európaiak az 1600-as évek második felében jártak itt először. Az 1840-es évektől a franciák élénk érdeklődést mutattak az ország iránt, amelyet végül gyarmatosítottak. 1960-ban nyerte el függetlenségét, de azóta is szoros a viszonya Franciaországgal.
A mezőgazdaság a legfontosabb ágazat. A kakaó, a kávé, az ananász és a gyapot a legfontosabb kiviteli termékek. Emellett arany és gyémánt is akad bőven.
Az ország fő vallása az iszlám, de emellett jelentős a keresztények száma is.
2000 óta forró a politikai légkör. A franciáknak és az ENSZ-nek számos alkalommal kellett békefenntartókat vezényelnie a térségbe.