Államilag támogatták a doppingolást Oroszországban
2016.05.13. 17:58
Grogorij Rodcsenkov az oroszországi doppingellenes laboratórium egykori vezetője felfedte, hogy az oroszok egy államilag támogatott doppingprogramot működtettek a Szocsiban rendezett 2014-es téli olimpia ideje alatt.
Rodcsenkovnak az volt a feladata, hogy teljesítményfokozó szerekkel lássa el a sportolókat és az éj leple alatt segítsen kicserélni a doppinggal szennyezett vizeletmintákat.
A labor korábbi vezetője azt állítja, hogy a "koktélokat" három különböző anyagból kellett elkészítenie: a methenolon, a trenbolon és az oxandrolon nevű vegyületekből, majd azt alkohollal keverte. A doppingszert végül több tucat orosz atlétának adták be.
Rodcsenkov azt is felfedte, hogy az orosz doppingellenes ügynökök és az FSZB – az orosz titkosszolgálat – együttműködött a minták kicserélésében.
Több egykori sportolót is megnevezett a labor vezetője, akik jobban teljesítettek a koktélok hatására: Alekszandr Zubkov két aranyérmet nyert férfi bobozásban; Alexander Legkov arany- és ezüstérmes lett sífutásban; Alexander Tretyakov pedig szkeletonban nyert aranyat.
A második helyezett Egyesült Államoknak 27 érem volt a mérlege. Rodcsenkov szerint összesen 100 olyan mintát csempésztek ki, amelyben kimutatható volt a dopping.
Rodcsenkov elmondta azt is, hogy hetekkel az olimpia előtt megkereste őt egy férfi, aki valószínűleg az FSZB ügynöke volt. Titokban felbontották a vizeletmintákat tartalmazó rongálásbiztos tégelyeket, majd kicserélték a szennyezett mintákat a tiszta vizeletre.
Rodcsenkov 2005-től kezdve volt a laboratórium vezetője. 2015 novemberében lemondásra kényszerítették, miután megjelent a WADA jelentése az "államilag támogatott doppingolásról", amely akkor nagy botrányt kavart. Több sportolót, edzőt és szakembert is eltiltottak a nemzetközi versenyeken való indulástól.
A Nemzetközi Atlétikai Bizottság júniusban fog összeülni, hogy eldöntse: meghosszabbítja-e egyes sportolók, köztük oroszok eltiltását a riói olimpiára.
Rodcsenkov Los Angelesbe menekült 2016 februárjában, miután két kollégája váratlanul meghalt az év elején.