Minden ötödik kiskorú drogozott már
2016.05.06. 08:28
Nemcsak a kiskorúak drogfogyasztási hajlandósága nőtt Magyarországon, hanem a HIV fertőzöttek száma is. Romló tendenciákról számol be a KSH legfrissebb felmérése.
Magyarországon az elmúlt tíz évben folyamatosan nőtt a HIV-fertőzöttek száma, emelett minden ötödik iskoláskorú fiatal fogyasztott már életében valamilyen kábítószert. Ráadásul a drogfogyasztók egyre inkább a követhetetlenül változó összetételű szintetikus szereket használják.
A HIV-fertőzöttekkel kapcsolatban kiderül a felmérésből, hogy az Egészségügyi Világszervezet (WHO) Oroszországot is magában foglaló európai régiójában 2014-ben 142 ezer új HIV-fertőzöttet diagnosztizáltak, közülük csaknem 30 ezren uniós országban éltek.
Mindenképpen érdekes, hogy amíg keleten a heteroszexuális és drogfüggő populáció a legveszélyeztetettebb, addig az uniós országokban továbbra is a homoszexuális közösség. Európában a fertőzöttek felét későn diagnosztizálják, ami növeli a megbetegedés és a vírus átadásának kockázatát. Így leggyakrabban a halálesetek nagy része a késői diagnózis következménye.
A Nemzeti Drog Fókuszpont 2015-ös jelentése szerint minden tizedik felnőtt és minden ötödik iskoláskorú gyermek vagy fiatal fogyasztott már életében valamilyen kábítószert, leggyakrabban kannabiszt, ecstasyt vagy amfetamint.
Az iskolások leggyakrabban kannabiszt, gyógyszereket vagy gyógyszert és alkoholt együtt használnak kábítószerként. Lesújtó, hogy 1995 és 2003 között az iskolások körében a kábítószert kipróbálók aránya megnégyszereződött, a 2007-ben kezdődő kis csökkenés után pedig 2011-től újra jelentős növekedésnek indult. Azonban már egyáltalán nem olvasható ki különbség a fogyasztók nemi összetétele között.
A büntetőeljárás alternatívájaként működő elterelésen részt vevők 69 százaléka kannabiszt használt, a második helyen az amfetamin típusú stimulánsok álltak. Ez utóbbiakat a szakemberek különösen veszélyesnek tartják olcsóságuk és követhetetlenül változó összetételük miatt.
(MTI)