Ha lenne magyar tenger, nagyon tiszta lenne
2016.04.30. 14:28
Startolt a világ első óceántisztító rendszere: Az Ocean Cleanup felveszi a harcot az évi 8 millió tonna műanyag szeméttel. Cél, hogy 10 év alatt felszámolják a Csendes-óceáni szemétsziget felét. A szerkezetet már Hollandiában kipróbálták, ahol bizonyított hasznosságát. Az első negyedévi működés után, most Afrika partjaihoz telepítik át.
Évente körülbelül 8 millió tonna műanyag kerül az óceánba, mely elsősorban a nagy csendes-óceáni szemétszigetben csoportosul. Mindezért Kína, Indonézia, a Fülöp-szigetek, Thaiföld és Vietnam felelős. Az amerikai székhelyű Ocean Conservancy környezetvédelmi szervezet és a McKinsey üzleti tanácsadóközpont közös tanulmánya rámutatott arra, hogy nem is a nyugati, hamarabb iparosodott országok azok, amelyek a legtöbb műanyag hulladékot juttatják a tengerekbe, hanem az ázsiai térség államai.
Boyan Slat, az Ocean Cleanup (Óceántisztítás) nevű szervezet fiatal alapítója erre a problémára talált megoldást néhány éve, és ötlete, úgy tűnik, megérett a megvalósításra - írja az ecolounge.hu, környezetvédelemmel foglalkozó portál.
Az első szerkezetet a Japán és Dél-Korea között található sziget, Tsushima partjainál helyezik el, ahol az évente egy főre jutó szemét mennyisége, mely az óceánban köt ki, körülbelül egy köbméter. A sziget mellett haladó áramlatok évente összesen körülbelül 30 000 köbméter szemetet sodornak a partra, amit eddig kézzel gyűjtöttek.
Az úszó falak, melyeket a tengerfenékhez rögzítenek, V-alakú tömböt alkotnak. Ez fogja fel a műanyag szemetet, amit elésodornak az áramlatok, alatta pedig egy szűrőbe akadnak bele a felszín alatt sodródó plasztikdarabok. A csapdába ejtett műanyag egy csatornán keresztül a szerkezet közepére vándorol, ahol a partra szállításig tárolják.
(ecolounge, MTI)