Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Vajon mennyit ér Donald Trump?

Sümeghi Lóránt

2016.04.29. 17:18

Egyre inkább úgy fest, hogy a közelgõ elnökválasztások idején az amerikai republikánus párt Donald Trumpot fogja hadba állítani a demokraták jelöltje ellen. Ebbõl kifolyólag számolgattunk, mennyit is ér vajon a híres ingatlanmágnás?

Egyre inkább úgy fest, hogy a közelgő elnökválasztások idején az amerikai republikánus párt Donald Trumpot fogja hadba állítani a demokraták jelöltje ellen. Ebből kifolyólag számolgattunk, mennyit is ér vajon a híres ingatlanmágnás?

Donald Trump egyelőre tarol. A kedden tartott előválasztásokból Pennsylvania, Maryland, Connecticut, Delaware és Rhode Island államokban is nagy arányban nyert. Ebből kifolyólag a nagyszájú Trump, már biztosan induló republikánus elnökjelöltként hivatkozik magára. Ezzel szemben a világ langyosabb pólusa szájtátva figyeli a megosztó megjegyzésektől hírhedt politikus népszerűségét, amelyet saját bevallása szerint nem kevés kommunikációs fogással és pénzzel szerzett. 

Ugyanis a republikánus elnökjelölt idén januárjától heti kétmillió dollárt költ televíziós reklámokra, azaz több mint fél milliárd forintot. E nagyszabású döntését azután hozta, miután a 2015-ös évre tervezett, összesen huszonötmillió dolláros reklám-büdzsé nem bizonyult elegendőnek. Ez azért is érdekes, mert Trump kapcsolati tőkéjének köszönhetően több televíziós csatorna nemcsak kedvezményesen, hanem esetenként ingyen is felületet biztosított a republikánusok kampányfilmjeire. Ám úgy tűnik, még ez sem volt elég neki.

A költekezések mellett azonban érdemes számot vetni arról is, hogy Trump milyen pénzekből gazdálkodik. Ugyanis a kampány-büdzséjének a 69 százalékát egyelőre kölcsönökből fedezi, melyeket egy sikertelen választási kimenetel után is vissza kell majd fizetnie. Emellett természetesen a donorok nagylelkűségére is támaszkodik, akiktől eddig összesen 25 millió dollárt kapott, amely megközelítőleg hét milliárd forintot jelent.

Ha meghúznánk Donald Trump eddigi mérlegét, akkor nagyjából kétszázötven millió dollárnyi, azaz mintegy hetven milliárd forintnyi elköltött forrásról beszélnénk. És hol van ennek még a vége?

Az 1946-ban született Donald Trump német és skót felmenőkkel rendelkezik, amelyre igencsak büszke. Elmondása szerint édesapjától tanulta el az ingatlankereskedés fortélyait, továbbá az első dollármillióját is apja szaktudásának segítségével kereste meg. A kis Trump olyannyira sikeres üzletemberré vált, hogy 1982-ben apjával együtt felkerültek a Forbes 400-as listájára, mert addigra már kétszáz millió dolláros vagyonnal rendelkeztek. Érdemes megjegyezni, hogy Donald ekkor csupán 36 éves volt.

A Trump Tower 1983-ban való felavatása után, a Trump család kombinált vagyona meghaladta a 400 millió dollárt. Azonban ez volt az utolsó pillanat már, amikor édesapjával együtt jegyezték vagyonát. Ugyanis a Donald Trump egyéni brand-értéke az egekbe szökött, így már nem volt szüksége a család által nyújtott gazdasági hátországra.

Mire 1985-ben ötmillió dollárért megvette a Palm Beach-i lakóparadicsomot, addigra már több mint hatszázmillió dolláros jegyzett vagyonnal rendelkezett. Innen már csak egy apró lépésnek számított az, amikor Trump cége elvállalta a Central Park korcsolyapályájának felújítását, amelyet idő előtt sikerült befejezni, ráadásul a szerződésben fixált összegnél olcsóbban végzett munkával.

Ekkor került Donald Trump elsőként kapcsolatba a közvélemény rajongó attitűdjével, ugyanis a kedvezőbb áron kivitelezett, idő előtt átadott korcsolyapálya miatt megmentőként aposztrofálták az addigra már hétszázmillió dollárral rendelkező ingatlankereskedőt.

Végül 1988-ban vagyona átlépte az egymilliárd dollárt, melyről Trump a szokásos stílusában több interjúban hangot is adott:

Negyvenkét évesen milliárdos lettem. Nem semmi ugye?"

Senkinek sem "könnyű"

Azonban még egy Trump kaliberű személy számára sem fenékig tejfel az élet. A kilencvenes évek elején különböző ingatlanfejlesztésekhez kölcsönkért összegeket nem volt képes időben visszafizetni, ezáltal jelentős adósságai keletkeztek. Ennek következtében első felesége be is nyújtotta a válópapírokat, és Trump nem sokkal később fel is bontotta házasságát.

Ráadásul az amerikai ingatlanpiac asszimmetriája tovább fokozta Trump balszerencséjét, ugyanis 1991-ben teljesen becsődölt Trump Taj Mahal néven elkeresztelt luxusingatlanja. Érdekes módon, a lejtmenetbe álló Trump-imázst mégiscsak valamelyest megmentette egy televíziós vendégszerep, méghozzá a Reszkessetek betörőkben vállalt alakítása, melyben a Trump Plazában fut össze Kevin McCallisterrel.

Ám népszerűségével ellentétben, pénzügyi helyzete ezek után is tovább romlott. Négy évvel később, 1995-ben vagyona már alig érte el a fél milliárd dollárt, amelyet hatalmas kudarcként élt meg a pénzügyi nehézfiú.

Vissza a csúcsra

Trump lényegében pár év leforgása alatt elvált első feleségétől és vagyonának több mint a felét elveszítette. Ám a negatív spirál ellenére az ingatlanmágnás nem futamodott meg a kockázatvállalástól. 

A Trump Hotels and Casino konglomerátumot a legmélyebb pénzügyi időszakában tőzsdére bocsátotta, továbbá 1996-ban maradék vagyonából megvásárolta a Miss Universe és a Miss USA szépségversenyek tulajdonjogát. Sokan bírálták is emiatt Trumpot, hogy túlságosan nagy bizniszekbe fektet, amelyeknek kétséges a megtérülése. Nem lett igazuk.

Ugyanis 1998-ra az amerikai ingatlanpiac szinte újjászületett, amelynek köszönhetően Trump vagyona megháromszorozódott. Emellett a Conseco pénzügyi csoporttal karöltve 800 millió dollárért megvásárolta a General Motors Building-et.

Ám a Trumppal elkészített akkori interjúkból kiderül, hogy hiába sikerült kilábalnia egyszemélyes gazdasági válságából, mégsem érezte magát kellőképpen boldognak. A kérdésekre intézett válaszai alapján egyetlen téma merült fel viszonylag rendszeresen, mégpedig a politika. A kétezres évek elejére már 1.7 milliárdos vagyonnal rendelkező Trump eljátszogatott az elnökjelöltség gondolatával, ám a közvélemény hosszas találgatása után mégis inkább a pénzügyi életet választotta, amelyet egyszerűen azzal indokolt, hogy

imádom azt, amit csinálok."

Ezzel szemben a kísértésnek még sem tudott sokáig ellenállni: végül sikerült magát belevetnie az Egyesült Államok politikai életébe. Ugyanis 2011-ben nehézsúlyú adományozóként szállt be a kampányba.

A szabad szájú Donald Trump viszont nemcsak a republikánusokat támogatta anyagilag, hanem a demokratákat is. Emellett nem igazán akart állást foglalni abban a kérdésben, hogy kiemelt adományozóként van-e kedvenc állama, amelyet több támogatásban és figyelemben részesített-e? Egyes elemzők szerint Trump akkori, kissé bizonytalan válaszaiból már megállapíthatóvá vált, hogy többre vágyik, mint pusztán egy lelkes támogatói pozícióra.

A pénzügyi és politikai áttörés időszaka

Ekkorra már Trump vagyona stabilan három milliárd dollár felett mozgott. Befektetéseit nem a növekedés reményében dédelgette, hanem sokkal inkább a stabilitás és a biztonság érdekében rendezgette. A mágnás még egy Boeing 757-est is vásárolt, amelybe aranyozott biztonsági öveket is beszereltetett. Sokan már kampányrepülőt vizionáltak a legfrissebb beruházásába. Sokat nem is tévedtek.

Emellett létrejött az első közel-keleti megállapodása is, melynek keretében megépült a dubaji Trump Tower, a későbbi chicagói Trump International Hotel and Tower elődje. Tengerentúli kapcsolatait tovább terjesztette, egészen Skóciáig, ahol egy 150 millió dolláros golfpályába ruházott be. Trump hírneve befektetéseivel összhangban kezdett globális méreteket ölteni.

Így már nem is hatott akkora meglepetésként, amikor 2015 nyarán Donald Trump bejelentette, hogy be fog szállni az elnökségért folytatott előválasztási küzdelembe, amelyre nem fogja sajnálni a pénzt. Emellett rendkívüli befektetői múltjának köszönhetően, számtalan támogatóval már azelőtt jó kapcsolatot ápolt, mielőtt saját magát dobta volna be az elnökjelölti-aspiránsok csatájába. Így meglehetősen biztos pozícióból tudott ráfordulni mind házon belüli ellenfeleire, mind a demokraták által delegált aspiránsokra is.

Nem meglepő tehát, hogy a jelenleg 4500 millió dolláros − átváltatva mintegy 1215 milliárd forintnyi − vagyonnal rendelkező Donald Trump kampányából csak úgy ömlik a pénz. És hol van ennek még a vége?

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére