Obama megmondta a tutit Európának
2016.04.25. 19:38
A hétvégén Barack Obama, amerikai elnök turnéra indult Európában. Utazása során meglátogatta a britt kormányfőt, David Cameron-t és a német kancellárt, Angela Merkelt. Osztott-szorzott és mindenkihez volt egy-két jó szava.
Sűrű volt a britek elmúlt hete. A királynő 90. életévébe lépett, amivel már történelmet írt, ő uralkodik a leghosszabb ideje, elődjeihez képest rekordot döntött. Obama nem hagyta ki a jeles eseményt, felköszöntötte az uralkodónőt, majd azt is elmondta, hogy a királynő az általa legmélyebben tisztelt és szeretett emberek közé tartozik.
Az egész királyi családot meglátogatta, de a szülinapi ünneplés mellett maradt ideje az angol kormányfőre, David Cameron-ra is.
Találkozásuk során szó esett az idén nyáron esedékes népszavazásról, melyben arról döntenek a britek, hogy maradjanak-e az EU tagjai.
Obama szerint nemcsak szívességet tenne Európának Anglia a maradással, de szerinte számukra így biztonságosabb is. Hangsúlyozta, hogy Washington továbbra is híve egy erős Egyesült Királyságnak, mely továbbra is tagja egy erős Európai Uniónak.
Boris Johnson, aki a brit sajtó szerint David Cameron legesélyesebb utódja a 2020-as választásokon szintén hozzászólt az amerikai elnök véleményéhez. Johnson szerint Amerikától képmutatás, hogy beleszól vagy véleményez bármit is az EU-ról. Egy cikkében el is magyarázta, miért gondolja így:
Elképzelhető-e, hogy az amerikaiak alávessék demokráciájukat egy olyan rezsimnek, mint az EU?”
A brit polgármester szerint Obama a gyarmatosítások alatt történtekért akarhat bosszút állni. Véleménye szerint Obama emlékezhet még a régmúltból olyan sztorikra, mely a családját érinthette az akkor még angol tartományon, Kenyában, ebből pedig még maradhat számára elvarratlan szál az angolokkal szemben.
Az elnök szerint a német kancellár fellépése bátor, és a történelem jó oldalán áll a migrációs válság ügyében.
Obama kezére játszott a földrajz: egy egész óceán Amerika védelmében áll. Az amerikaiak azok a szerencsések, akik egy másik kontinens páholyából ülve nézhetik, ahogy Európa egésze lassan a táborozók szolgálatába áll. Országai pedig azon elmélkednek: ma ki húzza a rövidebbet? Ki ad helyet a mai tanyázóknak?