Merkelnek befellegzett?
2016.04.22. 19:38
Nagymértékben gyengült a Mutti támogatottsága.
A menekültügy mellett a nyugdíjrendszer a másik meghatározó téma a nyilvánosságban, és a németek többsége ebben az ügyben sem bízik a kormányban. Több mint kétharmaduk, 67 százalék szerint a berlini vezetés nem tudja megakadályozni az időskori elszegényedést, és csupán 28 százalék szerint képes erre.
Az ARD Deutschlandtrend kutatássorozatának új adatfelvétele szerint a CDU/CSU országos választói támogatottsága 33 százalékos, ez 1 százalékpontos csökkenés április elejéhez képest, és a legrosszabb érték 2011 óta.
Ha most vasárnap lennének a parlamenti választások, akkor bejutna a liberális FDP is, amely 7 százalékon áll, és a legnagyobb parlamenten kívüli erő, az Alternatíva Németországnak (AfD), amely országosan 14 százalékon, az ország keleti részén, a volt NDK területén pedig 20 százalékon áll.
A ZDF országos köztelevízió Politbarometer című felméréssorozatának új adatai szerint a németek 80 százaléka úgy véli, a kormány túlságosan megértő Recep Tayyip Erdogan török elnökkel, hogy ne veszélyeztesse a menekültügyben Törökországgal kezdett együttműködést. Mindössze 14 százalék látja ezt másként. Ugyancsak 80 százalék úgy véli, hogy Törökország nem megbízható partner a menekültválságban.
A németek többsége a török államfőt sértegető versével botrányt kavaró ZDF-es műsorvezető, Jan Böhmermann ügyében is elégedetlen a kancellárral. Angela Merkel a németek 62 százaléka szerint nem járt el helyesen, amikor kormánya nevében felhatalmazást adott az igazságszolgáltatásnak arra, hogy a török államfő kérésére felségsértési eljárást indítson Jan Böhmermann ellen.
A ZDF kutatásában a megkérdezettek a politikusok munkáját általában véve egy mínusz 5-től plusz 5-ig terjedő skálán értékelhetik. A kancellár teljesítményét ezúttal 0,9 pontra értékelték, ami jelentős visszaesés az április elején mért 1,8 ponthoz képest.
A ZDF-Politbarometer szerint a CDU/CSU országos választói támogatottsága 33 százalékos, ami 3 százalékpontos csökkenés április elejéhez képest és a legalacsonyabb érték a 2013 őszén kezdődött törvényhozási ciklusban. E felmérés szerint az SPD változatlanul 22 százalékon, a Baloldal egy százalékpontos erősödéssel 8 százalékponton áll, a Zöldek 2 százalékpontot erősödve 14 százalékra számít. Bejutna a Bundestagba az FDP és az AfD is, 7 százalékos, illetve 12 százalékos eredménnyel, támogatottságuk nem változott a legutóbbi méréshez képest.
(MTI)