Az amerikai érdekek a Brexit ellen szólnak
2016.04.22. 18:58
Amerikának tényleg számít, hogy a britek az európai uniós tagságról szóló népszavazáson hogyan döntenek.
A két ország kapcsolata még mindig kiemelt fontosságú az USA számára.
Amerika valóban azt szeretné, ha Nagy-Britannia továbbra is tagja maradna az Európai Uniónak. Obama pénteken Londonban járt, hogy meggyőzze a briteket, ne lépjenek ki az EU-ból. Két hónap van hátra az első, uniós tagságot érintő népszavazásig. Nagy-Britannia már negyven éve tagja az EU-nak.
„Ha munkahelyteremtésről, kereskedelemről vagy a gazdasági növekedés értékeinkkel történő összehangolásáról van szó, az Egyesült Királyság mindig profitált az EU tagságából – egy olyan piacon belül van, ami hatalmas lehetőségeket kínál a britek számára.” – mondta Obama.
Az előrejelzések szerint, a kilépés hatalmas sokkot okozna a brit gazdaságnak, ami a világon a 15. legnagyobb gazdaságnak számít. A befektetők már most idegesek, és a font is sokat esett ebben az évben. A következő okok miatt, Amerikának is érdeke, hogy a britek részesei maradjanak az Európai Uniónak:
Amerika cégek bárhol működhetnek az EU-ban, amíg létrehoznak egy fiókot vagy leányvállalatot az EU egyik tagországában. A legtöbb cégnek London tűnik a legjobb választásnak az angol nyelv és a sok tehetséges ember miatt, ráadásul Londonból már könnyű bejutni az európai kontinensre. A piac létfontosságú az amerikai cégeknek. Az amerikai vállalatok és partnereik termékük vagy szolgáltatásuk 30 százalékát az Egyesült Királyságon keresztül értékesítik Európában.
Ráadásul a 250 top cég negyven százalékának Londonban van a székhelye. Párizst például csak 8 százalékuk választotta a Deloitte felmérései szerint.
A nagy wall streeti bankok sokat veszíthetnek ha Nagy-Britannia kilép az Unióból. Sok amerikai bank ugródeszkaként használja Londont, ahhoz, hogy egész Európában elterjedjenek. Ez azért van, mert EU tagként Britannia pénzügyi cégei kiterjeszthetik szolgáltatásaikat az EU többi, 27 tagállamában. Ha a britek elhagynák az Uniót, ez a kialakult hálózatlánc összeomlana. A bankoknak máshol kellene az EU-n belül támaszpontot kialakítaniuk, hogy folytathassák tevékenységüket.
Az USA a második legnagyobb kereskedelmi partnere az Egyesült Királyságnak Európa után. Az Egyesült-Királyság viszont csak a hetedik legnagyobb partnere Amerikának. Kanada, Kína, Mexikó, Japán, Németország és Dél-Koreai is megelőzi a briteket a listán.
Több mint 10 százaléka a brit exportnak USA-ban köt ki, ami múlt évben 58 billió dollárt jelentett. Az Egyesült Államok a kulcsbeszállítója Britanniának, 56 billió dollár értékben exportáltak terméket 2015-ben a szigetországba.
A kapcsolat még fontosabbá válik, amikor szolgáltatásokról beszélünk. Az Egyesült Királyság a legnagyobb külföldi, szolgáltatásokat biztosító ország az USA-ban és fordítva is igaz. Mindkét ország számára a fő területek a telekommunikációs, technológia és pénzügyi szolgáltatások.
Az EU és az USA tárgyalásokat folytat a Szabadkereskedemi Egyezményről, ami összesen 800 millió embert érint. A Brexit támogatói úgy gondolják, hogy az Egyesült Királyság képes lenne megőrizni kereskedelmi kapcsolatait az USA-val, Kínával és más nehézsúlyú szereplőkkel, akkor is, ha kiválik az EU-ból.
A Brexit ellenzői viszont úgy vélik, hogy az britek tárgyalási pozíciója gyengülne, ahhoz képest hogy most egy 500 millió fős blokk áll mögöttük.
Amerika számára az EU-val kötött szabadkereskedelem lenne az első, így a britekkel kialakult bilaterális kapcsolat megsínylené a kilépést. Jelenleg nincs szabadkereskedelmi egyezmény az Egyesült Királyság és az USA között.
Az amerikai cégek messze a legnagyobb külföldi befektetési források Nagy-Britanniában, ahol 1,2 millió embert alkalmaznak. Az USA az Európai Unióban történő befektetéseinek 30 százalékát az Egyesült Királyságban hajtja végre – ez az arány messze felülmúlja bármelyik más országét.
A kutatók szerint az amerikai cégek 2014- ben 5 trillió dollárt tartottak vagyontárgyakban Na gy-Britanniában, ez 20 százalékkal több annál, amit az USA birtokol a világon.
A britek közül nem mindenki örült Obama Brexittel kapcsolatos véleménynyilvánításának. Az amerikai elnök szerint az Egyesült Királyságnak az Európai Unióban a helye.
Boris Johnson London főpolgármestere szerint Obama képmutató, mert Washington soha nem engedett volna át ennyi hatalmat Brüsszelnek. Hozzátette, hogy a részben kenyai-elnök szerinte ellenszenvet érez a Brit Birodalommal szemben. A főpolgármester itt Obama afrikai őseire utalt, akik miatt rossz szemmel tekinthet az Egyesült Királyságra, amelynek Kenya sokáig gyarmatbirodalma volt.
Valaki a Twitteren azt javasolta Obamának, hogy az USA legyen újra az Egyesült Királyság tagja:
Obama sticking his hooter in the #Brexit debate. Well I suggest the USA become part of the United Kingdom again! How'd ya like them apples?!
— Desailly's Child (@shedboy63) 2016. április 22.
Azonban nem mindenki van teljesen Obama ellen. Egy londoni járókelő így vélekedik az esetről: "Mindenki véleményét szívesen meghallgatjuk, de ha Obama jobban körbenéz a saját háza táján bőven talál égetőbb problémákat, mint a mi EU tagságunk - például, hogy sok őrült igyekszik megszerezni az elnöki posztot. Mi megbirkózunk a saját problémánkkal, tegyen ő is úgy."
(CNN)