Arab-zsidó összeborulás a Közel-Keleten
2016.04.21. 21:53
A Közel-Kelet országainak politikájában olyan mélyreható változások zajlanak, amelyek újrarajzolhatják a térség teljes politikai és földrajzi térképét.
A múlt hét folyamán Egyiptom átadott Szaúd-Arábiának két olyan olyan szigetet:Tirant és Sanafirt, amely eddig az ő fennhatósága alá tartozott. Az ügy sokakat meglepett a Közel-Keleten (pláne az egyiptomiakat), kevésbé lepődött meg azonban Izrael. A zsidó állam ugyanis a színfalak mögött jóváhagyását adta a folyamathoz. Ez már csak abból is látszik, hogy nem kérték egy szóval sem az Egyiptommal kötött békeszerződése megnyitását, holott az tartalmazza, hogy bármilyen földrajzi változás vagy áthelyezés Egyiptom területi egységében az Izrael által visszaadott területeken, a szerződés megsértését eredményezi.
Kairó-Rijád-Tel-Aviv tengely
A tény, hogy az átadás informális izraeli jóváhagyással történt meg, rávilágít Kairó, Rijád, Jeruzsálem közötti erősödő kapcsolatok egyre inkább megkérdőjelezhetetlen voltára.
Az izraeli védelmi miniszter Moshe Ya’alon egy szűk körű fogadáson katonai újságíróknak nyilatkozott arról, hogy Izrael valóban beleegyezett a szigetek átadásába, valamint még a felek által aláírt dokumentumokat is megkapta. Ez a dokumentum megerősíti Izrael folytatólagos navigációs szabadságát a Tirani-Öbölben, ahol a két stratégiai fontosságú sziget található, és egyben ez a legfontosabb bejárat is az izraeli kikötővárosba Eilatba. Ya'alon még azt is hozzátette, hogy
a tárgyaláson az amerikaiak is részt vettek."
Ezt követően egy neve elhallgatását kérő biztonságpolitikai vezető hivatalnok szerint, Ya’alon a környezetében dolgozó munkatársainak külön hangsúlyozta, hogy
az Egyiptom és Izrael közötti együttműködés soha nem volt még ennyire virágzó."
Az eset feltárja az Izrael és arab államok színfalak mögötti kapcsolatainak egyre virágzóbb titkos jelenlétét. Törökország és Irán megerősödése, nemzetközi támogatottsága és terjeszkedése ugyanis sok szunnita arab ország részéről jelent óriási problémát. Ebben a kontextusban sokan
Az új Közel-Kelet megrajzolói
A hivatalosabb magyarázat szerint ez egy jóindulatú gesztus Kairó részéről a szaúdiak felé, miután a Wahabita Királyság jelentős gazdasági támogatást nyújt megóvva Egyiptomot a teljes gazdasági összeomlástól.
Azonban ahogy az lenni szokott, van azért egy másik magyarázat is: Az utóbbi években jó néhány regionális területcseréről szóló felvetés látott napvilágot az izraeli-palesztin konfliktus megoldásának céljával. Ezek fő rendezőelvei elég egyszerűek: Egyiptom dél felől megnagyobbítja Gázát, nagyobb teret biztosít a gázai-övezetben zsúfolódó palesztinok számára. Egyiptom pedig egy keskeny sávot kapna a két ország közötti határ hosszában az izraeli Negev-sivatag és a Sinai között. Noha korábban ez a koncepció teljesen elképzelhetetlennek tűnt, a jelenlegi Közel-Keleten (ahol az efféle néhol tragikus határmeghúzások sok vezető fantáziáját mozgatták már meg a történelem során, úgy mond hagyományuk van) teljesen reális forgatókönyvnek tűnik. Azonban elkönyveltnek még biztosan ne nagyon vegyük azért ezt a izraeli-szunnita összeborulást, hiszen a Közel-Keleten sosem egyismeretlenesek az egyetlenek, jelenleg is számos olyan szövetség van kialakulóban, amire még gondolni sem mernénk.