Nemzetközi sajtószemle
2016.04.18. 11:58
„Az USA és Németország nemet mond Lengyelországnak, hogy NATO támaszpontot építsenek” címmel az uniós ügyekre szakosodott portál arról számol be, hogy Washington és Berlin taktikai és politikai okokkal indokolta a bázisok felépítésének megtagadását. „Fokozottabb jelenlétet támogatunk, de az megtehető támaszpontok nélkül is”, jelentette ki James Townsend, az amerikai honvédelmi minisztérium felső vezetésének egy tagja Pozsonyban pénteken a Globsec konferencián. A lengyel honvédelmi miniszter válaszként reményét fejezte ki, hogy a júliusi varsói NATO-csúcs ezt a helyzetet megváltoztatja.
„Erdogan szultán, a helyettes kancellár” címen a német nap így foglalja össze Merkel színeváltozásáról cikkét: „Korábban Merkelnél senki sem bírálta élesebben a török elnököt. De a menekültválságban Erdogan megmentette kancellárságát. Ami messze drágábbnak bizonyulhat, mint a Böhmermann-ügy.”
Az „Österreich” nevű lap kinyomtatta a német Jan Bühmermann komikus Erdogant gúnyoló versét, amiért most egy németországi török politikai egyesület (UETD) panaszt emelt az osztrák sajtótanácsnál, írja a vezető osztrák lap hozzátéve, hogy az Österreich nem tagja a sajtótanácsnak.
Dunja Mijatovic, az EBESZ sajtóképviselője is elítélte, hogy a török hatóságok lezárták a Sputnik orosz állami hírügynökség portálját. Az orosz külügyminisztérium hangsúlyozta, hogy Ankara lépése „elfogadhatatlan”, és ezzel a törökök ismét súlyosan megsértették az alapvető jogokat és a sajtószabadságot.
Az osztrák rendőrség vizsgálatot indított, miután mintegy negyven jobboldali szélsőséges megrohamozott egy színpadot, ahol menekültek színészekként léptek fel, és művért spricceltek a nézőkre.
DEUTSCHE WIRTSCHAFTS NACHRICHTEN
Lawrence Wilkerson, a Pentagon volt vezérkari főnöke a német gazdasági-politikai portálnak adott interjújában kijelentette: az USA birodalmi szerepét hamarosan elveszíti, mert azt nem bírja majd finanszírozni. Arra a kérdésre, hogy Oroszország vagy Kína veszélyt jelent-e az USA-ra, Wilkerson azt felelte: a klímaváltozás a legnagyobb veszély mind az Egyesült Államokra, mind az egész világra nézve, és ebből várhatóak a legnagyobb konfliktusok.
A németek nagy többsége helytelennek tartja Angela Merkel döntését a Böhmermann-ügyben: véleményük szerint nem kellett volna engedélyeznie, hogy Erdogan török elnök büntetőeljárást indítson ellene.
Boris Johnson, London főpolgármestere élesen visszautasította azt az amerikai követelést, hogy Nagy-Britannia maradjon az EU-ban. Kijelentette: „teljesen abszurdnak tartom, hogy a szuverenitás ügyében az amerikaiak leckéztessenek. Õk, akik még a nemzetközi tengerjogi egyezményt sem írták alá, hogy ne is beszéljünk a Nemzetközi Büntetőbíróságban való tagságukról… Az amerikaiak álmukban sem gondolnák, hogy szuverenitásukat feladják”.
„A ZDF négy hétig kivonja Böhmermannt a forgalomból” címmel olvasható cikk arról is beszámol, hogy a komikus bejelentette: elhagyja Németországot és Észak-Koreába megy a sajtószabadságot tanulmányozni. Sokan megfutamodása miatt gyávának nevezték Németországban.
A görög rendőrség 15 menekültsegítő baloldali civil aktivistát vett őrizetbe az Idomeniben lévő menekülttáborban. Németekről, britekről, osztrákokról, csehekről, portugálokról, svédekről és görögökről van szó, akik fel akarták lázítani a migránsokat, hogy politikai céljaikra a kialakuló erőszakról készítsenek képeket.
A berlini közigazgatási bíróság megtiltotta, hogy a török nagykövetség előtt kecskemaszkban vagy fejkendőben tüntessenek. (Böhmermann „kecskebaszónak” nevezte a török elnököt a ZDF közszolgálati tévében, ami után Erdogan eljárást kezdeményezett ellene, aminek Merkel kancellár helyt adott.)
Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter és az IMF kemény vitába keveredett Görögországgal kapcsolatban. Az előbbi nem engedélyezne adósságkönnyítést a görögöknek – sőt, folytatná a megszorító intézkedéseket. A valutaalap ennek épp az ellenkezőjét képviseli.
Franciaország legismertebb komikusát, a fél-francia, fél-afrikai Dieudonnét ismét antiszemitizmus miatt büntették meg – ezúttal 22 500 euróra, jelenti a francia portál.
Nagy-Britanniában akár a felnőtt népesség felének is olyan politikai világnézete lehet, amelyet kutatók „autoriter populistának” jellemeznek. Ezek az emberek az állam szerepének háttérbe szorítását szeretnék és negatív nézeteik vannak a migránsokat, az emberi jogokat és az EU-t illetően. Az ilyen vizsgálatot most első ízben végző egyetemi tanárok szerint e nézeteknek hatalmas hatásuk lehet az EU-tagságra vonatkozó népszavazás kimenetelére.